Spółdzielnie socjalne wraz ze stowarzyszeniami i fundacjami tworzą ekonomię społeczną. Instytucje tego rodzaju może założyć każdy, kto posiada pełną czynność do zdolności prawnych. Spółdzielnia socjalna to firma, którą tworzą ludzie, którzy mają wspólny cel gospodarczy. Opiera ona swoją działalność na wartościach samopomocy, współodpowiedzialności, demokracji, sprawiedliwości i solidarności. Majątek spółdzielni jest zaś prywatną własnością jej wszystkich członków. Spółdzielnie socjalne działają lokalnie, oferując swoje usługi miejscowym. Na jaką pomoc możemy liczyć?

Koszenie trawników i przycinanie drzew

Członkowie spółdzielni socjalnej zajmują utrzymywaniem terenów zielonych na zlecenie konkretnego podmiotu. Do ich obowiązków należy systematyczne koszenie trawników, usuwanie z nich zanieczyszczeń oraz zagrabianie liści. W sezonie zimowym oferują oni usługi związane z odśnieżaniem chodników oraz ich pielęgnacją. Można zlecić im również usuwanie śniegu z przydomowego podjazdu  lub parkingu przed biurowcem. Jak informuje założyciel spółdzielni socjalnej Avis w Mońkach – pracownicy dokładają wszelkich starań, aby wszystkie czynności wykonywane były sumiennie i zgodnie z ustalonymi normami bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego też bez obaw można powierzyć im opiekę nad ogrodem. Pracownicy zajmą się przycinaniem drzew oraz pielęgnacją pozostałych roślin.

Sprzątanie biur i mieszkań

Pracownicy spółdzielni socjalnych chętnie podejmują się sprzątania mieszkań prywatnych i powierzchni biurowych. Usługi obejmują standardowe działania takie jak odkurzanie, mycie okien i podłóg, czyszczenie armatury kuchennej i łazienkowej. Zajmują się także opróżnianiem koszy na śmieci oraz uzupełnianiem środków czystości w pomieszczeniach socjalnych. Działają na pojedyncze zlecenie, choć chętnie decydują się także na długofalową współpracę. Członkowie spółdzielni socjalnej pracują z wykorzystaniem własnych środków czystości oraz sprzętów, więc korzystając z usług sprzątania, nie trzeba martwić się o własne zaopatrzenie w tym zakresie.

Opieka nad osobami starszymi

Osoby starsze powoli zaczynają stanowić większość w społeczeństwie, dlatego też coraz częściej wymagają pomocy osób postronnych. Rodzina bardzo często zajęta jest swoją pracą i nie zawsze ma czas w pełni zająć się seniorem. Pracownicy spółdzielni socjalnej oferują pomoc w opiece nad osobami starszymi, wspierając ich w wykonywaniu codziennych czynności. Zajmują się sprzątaniem, robieniem zakupów oraz gotowaniem. Dotrzymują też seniorom towarzystwa, co dla osób w podeszłym wieku jest najważniejszą zaletą, gdyż często czują się samotne.