Decydując się na budowę domu musimy myśleć o wielu kwestiach jednocześnie. Jednym z większych dylematów jest ogrzewanie budynku.  W zimowe dni chcemy mieć w domu zwyczajnie ciepło, ale też nie chcielibyśmy przepłacać za opał. W Polsce najpopularniejszym paliwem jest węgiel kamienny i ekogroszek. Czym się różnią i co się bardziej opłaca kupić?

Węgiel kopalny

Węgiel kopalny jest skałą osadową, która zbudowana jest ze związków organicznych, mineralnych składników nieorganicznych oraz wody. Wydobywany jest głównie w śląskich kopalniach. W zależności od zawartości pierwiastka węglowego, można wyróżnić też kilka rodzajów węgla kopalnego. Najbardziej popularny w naszym kraju jest węgiel kamienny oraz węgiel brunatny. Z racji tego, że różnią się od siebie składem, mają też różną wartość opałową. Węgiel kamienny cechuje się wyższą wartością opałową, przez co jest chętniej wybierany jako paliwo do domowych pieców. Jest on też bardziej bezpieczny dla środowiska oraz rzadziej powoduje awarie pieca.  Jeżeli zdecydujemy się ogrzewać dom za pomocą węgla kamiennego, powinniśmy zadbać o odpowiednie miejsce do jego składowania. Pomieszczenie do przechowywania węgla powinno być pozbawione wilgoci i znajdować się niedaleko kotłowni. Ogrzewanie domu przy pomocy węgla kamiennego jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, dlatego też decyduje się na nie wiele osób. Ceny węgla w skupach różnią się w zależności od tego, czy jest od kupowany luzem czy też zapakowany w worki. Na zawsze atrakcyjne ceny możemy liczyć składzie węglowym „Opał”, którego właścicielem jest Rafał Kruk.

Ekogroszek

Ekogroszek wytwarza się z węgla kamiennego albo brunatnego. Jego spalanie nie wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska. Jest też wygodniejszy w użytkowaniu, ponieważ nie wymusza na domownikach stałej kontroli pracy pieca. Cena ekogroszku również wpływa na jego popularność. Jego zakup wiąże się z niższymi kosztami, niż w przypadku węgla kamiennego. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów ekogroszku, które różnią się między sobą gramaturą i wartością opałową. Im jest ona wyższa, tym bardziej ekonomiczne będzie spalanie. Jeżeli zdecydujemy się na opał tego typu, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni piec. Ceny kotłów na ekogroszek są niestety wyższe od tych, opalanych węglem. Do tego musimy doliczyć koszty regularnego serwisu. Mimo wszystko inwestycja zwróci się po latach z nawiązką, a w dodatku w mniejszym stopniu przyczynimy się do zanieczyszczenia środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Ekogroszek również znajdziemy w ofercie sprzedażowej przedsiębiorstwa prowadzonego przez pana Rafała Kruka.