Powszechnie wydaje się, że windykacja komornicza to już koniec. Tymczasem nie do końca tak jest. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że firma windykacyjna to nie to samo, co komornik. Co więcej, przed windykacją zawsze istnieje postępowanie przedsądowe. Warto jeszcze podkreślić, że często windykację także można zatrzymać odpowiednim postępowaniem. Jak dokładniej to wygląda? Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim profesjonalna pomoc prawna?

Komornik a firma windykacyjna

Na początek należy podkreślić, że firma windykacyjna to nie to samo, co komornik i wielu jego uprawnień nie posiada. Niestety dzisiaj nagminną sytuacją jest, że przedstawiciele firm windykacyjnych zatrudniani są przez osoby czy firm, którym jesteśmy coś winni i później naruszają znacząco swoje kompetencje.

Firma windykacyjna nie może bez naszego zaproszenia wejść do domu, na konto czy do firmy. Może jedynie przyjść do nas, jednak nie mamy obowiązku ich wpuszczać. Co więcej, firma windykacyjna nie może przeprowadzić zajęcia majątku, konta itp. Nie może także upubliczniać długu, żądać spłaty długu na innej drodze niż sądowa, wymuszać dodatkowe opłaty za swoje usługi, czy też grozić. 

Postępowanie przedsądowe i negocjacje windykacji

Komornik ma już inne kompetencje. Często jednak mija dość sporo czasu, zanim sprawa trafi do sądu, sąd określi konieczność prawnej drogi wydobycia pieniędzy. Najczęściej dana instytucja czy osoba zwraca się do dłużnika z prośbą o zwrot wypożyczonej sumy, czy też spłaty danej raty. Dopiero, jeśli takie wezwania nie skutkują, sprawa oddawana jest do sądu.

Jednak nawet, jeśli komornik już zajmuje się daną sprawą, można określić z nim na drodze negocjacji, formę spłaty długu, która nas nie zrujnuje. Może to być rozłożenie długu na raty, zajęcie chwilowo określonych przedmiotów, wydłużenie terminu spłaty długu itp. Warto jeszcze podkreślić, że czasem, jeśli dług powstał z uwagi na naprawdę nadzwyczajne wydarzenia w życiu dłużnika np. pożar domu, chorobę, można negocjować także odstąpienie od egzekucji.

Profesjonalna kancelaria radcy prawnego

W zakresie wszelkich negocjacji oraz pozbycia się długów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia Szymon Bagiński Kancelaria radcy prawnego z województwa podlaskiego. Ta profesjonalna kancelaria zapewnia klientom udział w negocjacjach, sporządzanie wniosków i pism oraz pomoc prawną, dzięki której uda się uniknąć katastrofalnych skutków egzekucji komorniczej. Dzięki niej staniemy znowu na nogi.