Systemy automatyki przemysłowej wymagają współpracy z urządzeniami i operatorami. Aby ułatwić korzystanie z maszyn przemysłowych i sprawny proces produkcji, warto wybrać wydajny system. Jednym z nich jest interfejs SCADA. Ułatwia kontrolę i obsługę sprzętu. W przeciwieństwie np. do HMI sprawdza się przy większej liczbie urządzeń. W szczególności dotyczy do maszyn zlokalizowanych w kilku magazynach. Umożliwia zgromadzenie danych w jednym miejscu. Do czego dokładnie służy i czym się kierować przy jego wyborze?

Czym jest SCADA i jak go wybrać?

Najpopularniejszym systemem komputerowym automatyki przemysłowej jest SCADA. Nazwa jest skrótem angielskiego Supervisory Control and Data Acquisition. Oznacza nadzorowanie i przesyłanie danych. Składa się najczęściej z oprogramowania i komputera PC. Odpowiada za kontrolę procesu produkcyjnego. Ma wpływ na działanie sterowników czy modułów I/O. Przed podjęciem decyzji, warto określić swoje i pracowników potrzeby i oczekiwania. Pomocne będzie określenie potrzebnych funkcji, które pozwolą osiągnąć zamierzone cele. Dobrze jest również ustalić budżet oraz zapewnić techniczne zaplecze. Dobrym rozwiązaniem będzie organizacja szkoleń dla pracowników. Ochrona opcji połączenia SCADA z innymi systemami i liniami produkcyjnymi to podstawa.

Inne systemy automatyki przemysłowej

Za optymalizację produkcji odpowiadają systemy, które wpływają na poprawne działanie maszyn przemysłowych. Oprócz systemu SCADA można skorzystać z urządzenia określanego jako WebHMI. Jest rodzajem panelu sterowniczego. Pozwala na kontrolę sprzętu elektrycznego i realizację procesu produkcyjnego. Panel operatorski składa się z: przełączników, przycisków, liczników, pokręteł i wyświetlacza. Poza tym ma podobne funkcje. Coraz częściej zawiera również dotykowy ekran i oprogramowanie komputerowe. Przez nie odbierane są zadania komputerów przemysłowych. Umożliwiają ponadto integrację z innymi urządzeniami: drukarkami, modułami komunikacyjnymi i sterownikami PLC. Konkurencją dla HMI jest system DCS. Rozproszony system sterowania pozwala sterować i wizualizować cały proces przemysłowy. Daje możliwość archiwizacji alarmów czy obsługę większych obiektów. Stosuje się go w takich branżach jak: przemysł chemiczny, papierniczy, spożywczy i szklarstwo. Znajduje zastosowanie w wyrobach hutniczych czy przy wydobyciu ropy lub gazu.

Gdzie wykorzystać system SCADA? Zastosowanie w produkcji

Do głównych zadań systemów automatyki przemysłowej zalicza się usprawnienie produkcji. Podobny cel mają systemy SCADA. Bazują na współpracy z częściami automatyki, które zostały wcześniej zamieszczone. Oprogramowanie znajduje się pomiędzy sprzętem sterującym, pomiarowym i wykonawczym. Np. sterownikami PLC i czujnikami a operatorem maszyn przemysłowych. Pełni przy tym najwyższą rolę w procesie produkcyjnym. Do dodatkowych funkcji SCADA należy integracja dużej liczby sterowników PLC. Stanowi pewnego rodzaju stację operatorską. Podlega jej aplikacja wizualizacyjna, baza danych, sterowniki i urządzenia (pomiarowe i wykonawcze).

W skład zadań systemu automatyki przemysłowej wchodzą: wymiana i przetwarzanie danych z urządzeniami oraz udostępnianie informacji na ekranie. Poza tym odpowiada za organizację baz danych razem z informacjami technologicznymi. Umożliwia sygnalizację wszelkich usterek. Oprócz alarmowania o awariach wysyła raporty odnośnie do procesu technologicznego i archiwizuje dane. Działania wykonywane są na bieżąco. Skorzystanie z systemu SCADA polecane jest przy produkcji, ekologii i automatyce budynkowej. Nadaje się jednak przede wszystkim tam, gdzie niezbędna jest kontrola procesu i gromadzenie danych.