Obowiązkowa segregacja śmieci wprowadzona w Polsce z początkiem 2021 roku miała być skutecznym sposobem na ograniczenie zanieczyszczania środowiska. Choć przepis sam w sobie jest bardzo dobrym pomysłem, to jednak nie każdy obywatel potrafi się do niego zastosować. Nie chodzi tutaj o brak chęci lub nieprzywiązywanie uwagi do natury, a o zwykłą niewiedzę i błędy, które może popełniać każdy z nas.

Jakie mogą być konsekwencje złej segregacji śmieci?

Jak zauważają specjaliści z firmy Kor-Mar zajmującej się skupem i sprzedażą surowców nadających się do recyklingu, większość Polaków jeszcze nie potrafi poprawnie sortować każdego rodzaju śmieci. Wielu z nich popełnia wciąż te same błędy, co może przyczynić się do nałożenia na nich wyższej opłaty za wywóz śmieci, dlatego chcąc na tym zaoszczędzić, warto najpierw dowiedzieć się, jak to robić poprawnie.

Jakie korzyści płyną z segregacji odpadów?

Umiejętność poprawnego sortowania śmieci to nie tylko możliwość zadbania o nasze środowisko naturalne, w którym żyjemy my i w którym będą żyć także nasze dzieci. To również sposób na podreperowanie budżetu domowego. Dobrze posortowane śmieci to recepta na niższe rachunki za ich wywóz oraz możliwość bezpośredniej sprzedaży niektórych surowców do punktu skupu. Niemalże w każdym powiecie w Polsce istnieje przedsiębiorstwo skupujące surowce nadające się do recyklingu, takie jak: tworzywa sztuczne, złom żelazny i stalowy, folie, metale kolorowe, makulatura. Przykładem takiej firmy działającej na terenie Nowego Miasta nad Wartą i okolic jest firma Kor-Mar.

Jakie błędy najczęściej są popełniane podczas segregacji odpadów?

  1. Talerze i kieliszki w zielonym pojemniku

Zielony pojemnik do segregacji odpadów przeznaczony jest na opakowania szklane, czyli przede wszystkim butelki i słoiki. Wrzucanie do niego potłuczonych talerzy czy szklanek nie jest poprawne, ponieważ nie są to typowe odpady, które będą poddawane recyklingowi.

  1. Tetrapaki w pojemniku na papier

Kartonowe opakowania po mleku, soku czy śmietanie (tzw. tetrapaki) często lądują w niebieskim pojemniku przeznaczonym do papieru. To duży błąd, ponieważ nie jest to czysty papier – w ich wnętrzu znajduje się folia i kilka warstw sztucznych. Tetrapaki powinny znaleźć się w żółtym koszu.

  1. Paragony w niebieskim pojemniku

Niebieski pojemnik na papier nie jest przeznaczony do paragonów, ponieważ są one wykonane ze specyficznego rodzaju papieru, czyli tzw. papieru termicznego. Pokwitowania za zakupy powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.