Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowana większość metali, w tym także aluminium, kończyła definitywnie swój żywot w formie tzw. „śmieci”, na różnego rodzaju wysypiskach. Niemniej jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe możliwości odzyskania większości niezwykle cennych składników metalowego złomu, co sprawia, że metale takie jak aluminium zyskały drugie życie, dzięki czemu ze zbędnych i kłopotliwych śmieci stały się one wyjątkowo pożądanymi, w wielu gałęziach przemysłu, surowcami.

Czym jest aluminium

Aluminium (glin) to jeden z najczęściej występujących w przyrodzie pierwiastków (w skorupie ziemskiej częściej od niego spotykamy tylko tlen i krzem). Jest to pierwiastek chemiczny z grupy metali o symbolu Al, który został odkryty w 1825 roku. Jako jeden z metali lekkich jest on prawie trzy razy lżejszy niż żelazo. Pierwiastek ten sam w sobie nie należy do najbardziej wytrzymałych, dlatego też zdecydowana większość wyrobów aluminiowych powstaje ze stopów aluminium z innymi pierwiastkami, takimi jak żelazo, miedź, krzem, magnez oraz mangan, co znaczenie poprawia wytrzymałość tego typu materiałów. Warto przy tym wspomnieć, że aluminium to substancja kowalna i ciągliwa, nadająca się świetnie do spawania, sklejania, nitowania, odlewania, emaliowania, wyciągania w rury oraz cienkie druty, a także formowania w niezwykle cienkie folie. Dodatkowo jest to materiał odporny na korozję oraz stanowi jeden z najlepszych przewodników prądu i ciepła. Zalety te sprawiają że aluminium znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak choćby budownictwo, motoryzacja, elektrotechnika czy szeroko pojęty przemysł spożywczy (np. puszki do napojów). Spośród wielu zalet należy również pamiętać, że aluminium to tworzywo, które można bez ograniczeń poddawać recyklingowi, odzyskując nawet 100% materiału wyjściowego.

Drugie życie odpadów aluminiowych

Aluminium to surowiec, który cechuje się niezwykle wysokimi zdolnościami do ponownego użytku, a dodatkowo proces recyklingu aluminium zużywa jedynie około 5% energii, którą należałoby przeznaczyć na produkcję pierwotnego metalu. Niemniej jednak recykling wyrobów z aluminium to dość wymagający i wieloetapowy proces. Na początku drogi, np. zużytej aluminiowej puszki, zazwyczaj są wyspecjalizowane jednostki przyjmujące odpady z aluminium, czyli skupy złomu, takie jak Anmar Met Sp. z o.o. Sp.k., zaś w dalszej kolejności są sortownie odpadów (pozwalające oczyścić oraz odseparować aluminium od innych substancji i stopów) aż po odlewnie, gdzie odzyskany produkt zostaje stopiony i nabiera nowego, pożądanego kształtu. 

Nie da się ukryć, że choć recykling tego typu odpadów jest czasochłonny oraz wymaga odpowiedniego zaplecza technologicznego, to jest on bezwzględnie opłacalny zarówno z ekologicznego (mniejsze zużycie zasobów naturalnych oraz energii, a także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla), jak i biznesowego punktu widzenia (oszczędności wynikające z możliwości wielokrotnego przetworzenia materiału bez utraty jego właściwości).     

 
Aluminium to niezwykle popularny i uniwersalny metal, który jest stosunkowo łatwy  w odzysku
, dzięki czemu nazywa się go „zielonym metalem”. Nie należy jednak zapominać, że u podstaw działań pozwalających na działania recyklingowe leży świadomość dotycząca właściwej segregacji oraz odpowiedniej gospodarki tego typu odpadami, już na poziomie naszych gospodarstw domowych.