Regularny serwis maszyn przemysłowych gwarantuje ich poprawne działanie, a co za tym idzie - wysoką wydajność pracy. Analiza drgań stanowi jeden z czynników, wpływających na wysoką funkcjonalność urządzeń. Na czym polega ten proces i komu warto zlecić jego przeprowadzenie? Dowiesz się z niniejszego poradnika.

Systemy drganiowe - co to takiego?

Technika badań drganiowych opiera się na dwóch czynnikach: metodzie rezonansowej oraz uproszczonej wersji analizy modalnej. To drugie pojęcie określa dział nauki, podejmujący tematykę wyznaczania częstotliwości własnych, jak również drgań tymże przypisywanym. Poznanie cech charakterystycznych dla dynamiki obiektu można określić w jakich warunkach powinien funkcjonować konkretny obiekt w taki sposób, aby działał poprawnie.

Badania nieniszczące mają więc znaczenie dla weryfikowania i wskazywania błędów pracy urządzeń. Do tych najczęściej określanych parametrów należą następujące zmiany, świadczące o defekcie maszyny:

  • przekształcenie gabarytów,
  • masy i gęstości,
  • kształtu,
  • wystąpienie pęknięć.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż profesjonalne badania nieniszczące są w stanie wskazać procesy pominięte, jak również nieprawidłowo przeprowadzone. Te aspekty są bowiem odpowiedzialne za wszelkiego rodzaju zmiany z konstrukcji i fakturze materiału, stanowiącego budulec konkretnego obiektu.

Na czym polega zjawisko?

Indywidualna cecha drganiowa jest charakterystycznym elementem każdego obiektu. Aby element mógł pozostać nieuszkodzony i pracować w sposób odpowiedni, należy zadbać o identyczny rozkład częstotliwości rezonowania. Na ten czynnik, podobnie jak na amplitudę tychże częstotliwości wpływają parametry techniczne obiektu, czyli masa, gęstość i stopień twardości. W przypadku zmiany którejkolwiek z właściwości, pojawia się charakterystyczny odgłos generowany przez określony przedmiot. Jeśli cecha rezonansu obiektu różni się od charakterystyki wzorcowej, specjalista przeprowadzający badanie potwierdza istnienie usterki konkretnego elementu.

Analiza drgań - jak się ją przeprowadza?

Analiza drgań rozpoczyna się od wymuszenia impulsu na badanym obiekcie. Specjalista może tego dokonać chociażby poprzez uderzenie, przy jednoczesnym zachowaniu seryjności pomiarów. Poddawany badaniu przedmiot drga w sposób dla niego charakterystyczny, zaś uzyskane drgania są zapisywane przez sprzęt pomiarowy. Ten dokonuje analizy w kontekście emitowanych ultradźwięków.

W kolejnych krokach następuje analiza uzyskanych informacji. Polega ona na przekształceniu drgań czasowych na częstotliwości wzorcowe, charakterystyczne dla danego materiału. Specjalistyczne oprogramowanie weryfikuje, czy parametry uzyskane podczas badania są zgodne z określonymi granicami normy. Urządzenie dokonuje oceny tego aspektu na podstawie, między innymi zaniku częstotliwości rezonansowych czy też ich przesunięcia.

Analiza drgań - gdzie się ją stosuje?

Przeprowadzenie badań nieniszczących jest istotne w wielu kontekstach. Serwis przemysłowy Motormonitor z Torunia przeprowadza diagnostykę drgania na wszelkiego rodzaju elementach, posiadających właściwości rezonansowe. Technikę stosuje się więc zarówno na elementach metalowych, jak również ceramicznych. Dzięki prawidłowemu zastosowaniu analizy drgań możliwym jest pełna weryfikacja prawidłowego funkcjonowania określonego komponentu. Nie pozostaje to bez znaczenia dla jakości pracy maszyny, w której ten się znajduje. Serwisując urządzenia przemysłowe warto więc sprawdzić czy dany punkt oferuje możliwość przeprowadzenia analizy drgań.