Bezobsługowe instalacje są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne. Automatyzacja procesów nie ominęła również przepompowni ścieków i można stworzyć instalację, która wymaga jedynie minimum obsługi. Jest to nie tylko wygoda, ale także większe bezpieczeństwo – zarówno osób obsługujących, jak i samego sprzętu. Jakie elementy sprawią, że przepompownia ścieków będzie niemal bezobsługowa?

Skrzynki sterujące

Podstawowym elementem gwarantującym automatyzację procesów jest skrzynka sterująca. To właśnie ona odpowiada za pełną kontrolę pracy i sprawia, że obsługa zostaje ograniczona do minimum. We wnętrzu skrzynek sterujących znajduje się sterownik mikroprocesorowy, który reguluje pracę przepompowni.

Funkcje sterownika to między innymi:

  • nadzór nad zasilaniem instalacji,
  • automatyczne sterowanie pompami,
  • sygnalizowanie awarii (dźwiękowe lub świetlne),
  • naliczanie godzin pracy,
  • zabezpieczanie nadprądowe, przeciwporażeniowe oraz zwarciowe.

Podczas wyboru skrzyni sterujące należy zwrócić uwagę na funkcje zawartych w niej sterowników oraz samą w sobie jakość skrzynki. Musi być wykonana z trwałych materiałów. Obudowa powinna gwarantować bezpieczeństwo znajdujących się we wnętrzu podzespołów. Skrzynka sterująca może być dodatkowo wyposażona w wyświetlacz, który jeszcze bardziej ułatwi obsługę.

Sensory i monitorowanie pracy

Sama automatyzacja pracy to nie wszystko. Żeby instalacja była w pełni sprawna i bezpieczna, konieczne jest wdrożenie systemów monitorowania przepompowni oraz zainstalowanie przydatnych czujników.

Najważniejsze sensory przepompowni:

  • regulatory pływakowe,
  • sondy hydrostatyczne z ciągłym pomiarem cieczy,
  • hydrosondy z pomiarem dwustanowym,
  • sondy konduktometryczne.

Oczywiście im więcej innowacyjnych rozwiązań się zastosuje, tym łatwiejsza będzie obsługa przepompowni. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są konieczne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego oraz oczekiwań jego właściciela.

Gdzie szukać?

Nie warto decydować się na elementy automatyki przepompowni ścieków, które nie pochodzą od zaufanego producenta. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się w porządku, jednak często zdarza się, że już po kilku tygodniach eksploatacji występują awarie. Doskonałej jakości automatykę, sensory i instalacje monitorujące oferuje firma INWAP, która specjalizuje się w produkcji oraz montażu przepompowni ścieków. Kupowanie w rzetelnych miejscach to nie tylko solidne artykuły i urządzenia, ale również gwarancja producenta, serwis i wsparcie techniczne. Jest to bardzo ważne zarówno w przypadku przepompowni przydomowej, jak i całych sieci przepompowni przemysłowych.