Odkuwki wykonane z tworzyw ferromagnetycznych, odlewy, czy wszelkiego rodzaju złącza spawane. To w przypadku tych grup materiałowych najczęściej wykonuje się badanie magnetyczno-proszkowe. Chcesz poznać przebieg takiego badania, zanim zdecydujesz się je wybrać? Może nie wiesz, jakie ta metoda ma zastosowanie? W takim razie przeczytaj ten artykuł! Poznaj przebieg i zastosowanie metody MT!

Przebieg badania magnetyczno-proszkowego

Zaczniemy od przebiegu samego badania, chcemy, abyś zrozumiał schemat działania podczas jego wykonywania. Badanie magnetyczno-proszkowego polega na wzbudzeniu pola magnetycznego i wykryciu strumieni rozproszenia tego pola. Jeśli się okaże, że takie rozproszenia występują, mamy wtedy do czynienia z niezgodnościami w obiekcie, czy badanej powierzchni. O czym warto pamiętać, stawiając na tego typu badanie? Jego skuteczność w dużej mierze zależy od odpowiedniego ustawienia kierunku oddziaływania pola magnetycznego na badany obiekt. Im mniejszy kąt ułożenia, tym dane będą bardziej niedokładne, a wady niemożliwe do wykrycia – według specjalisty z firmy Kej Test. Konieczne jest tutaj więc ustawienie prostopadłe wiązki pola magnetycznego. Co ciekawe, badania magnetyczne mogą wykazać wszelkie zmiany w strukturze powierzchni już od około 2 milimetrów głębokości!

Wyróżnia się kilka metod badań magnetyczno-proszkowych. Pierwsza z nich to metoda fluorescencyjna, która polega na wykorzystaniu specjalistycznego proszku magnetycznego, on pod wpływem lampy UV będzie po prostu świecić. Wywołanie zjawiska fluorescencji pozwoli w łatwiejszy sposób odnaleźć wszelkie ubytki, czy wady w materiale. Druga metoda to ta barwna, gdzie używa się białą farbę podkładową, a także czarny proszek magnetyczny zamiast fluorescencji. Jaką metodę badania wybrać? Wszystko zależy od samego materiału i badanej powierzchni, ale często także panujących warunków, jak na przykład temperatury.

Gdzie stosuje się badanie nieniszczące MT?

Badanie MT pozwala skutecznie wykryć niedoskonałości na materiałach powierzchniowych lub podpowierzchniowych. Badania nieniszczące MT wykrywają pęknięcia, zakucia, porowatości, przyklejenia i podtopienia, bada się odlewy i odkuwki wykonane z materiałów ferromagnetycznych, sprawdza się także przy wszelkiego rodzaju złączach spawanych. Warto pamiętać, aby przed badaniem odpowiednio oczyścić materiał ferromagnetyczny z wszelkiej zgorzeliny, odprysków spawalniczych, tłuszczy i olejów. Wszystko to mogłoby wpłynąć na zafałszowanie wyników. Warto zaznaczyć, że nie jest możliwe przeprowadzenie tego rodzaju badania na materiałach ze stali austenitycznej, miedzianych, czy aluminiowych. Do tego najczęściej wykorzystuje się metodę rentgenowską.