Dźwigi stanowią rozbudowaną grupę urządzeń technicznych. Są one zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym, mogą mieć różny napęd i przeznaczenie. Wszystkie jednak służą do podnoszenia i przenoszenia ludzi (np. podnośnik koszowy, platformy) oraz ciężkich ładunków. Eksploatacja urządzeń dźwigowych wiąże się z licznymi zagrożeniami. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko wypadku na placu budowy?

Jakie obowiązki ciążą na właścicielu urządzenia dźwigowego?

Wypadki z udziałem żurawi i podnośników nie należą do rzadkości. Jednym z najczęstszych powodów ich występowania jest niewłaściwy montaż urządzeń dźwigowych, nieprawidłowa obsługa lub kiepski stan techniczny maszyny. Za to wszystko odpowiada właściciel maszyny. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że urządzenia dźwigowe podlegają dozorowi technicznemu. Aby mogły zostać dopuszczone do pracy, muszą przejść test sprawności, bezpieczeństwa i uzyskać akceptację UDT. Oprócz tego właściciel maszyny musi wyposażyć ją w stanowiskową instrukcję obsługi i zadbać o jej cykliczną konserwację. Serwisem i naprawą urządzeń dźwigowych zajmują się wyspecjalizowane warsztaty takie jak zakład Henryka Szokalskiego „Naprawa Dźwigów” w Łodzi. Firma posiada akredytację UDT i zatrudnia najlepszych mechaników z regionu.

Jakie obowiązki ciążą na operatorze urządzenia dźwigowego?

„Za sterami” żurawia samojezdnego czy hakowca nie może zasiąść osoba bez odpowiednich uprawnień. Konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu i zdobycie stosownych kwalifikacji. Operator urządzenia dźwigowego musi eksploatować je zgodnie z wytycznymi producenta maszyny i zasadami BHP. Przed rozpoczęciem pracy kierowca powinien sprawdzić, czy dany dźwig został dopuszczony do ruchu przez UDT. Należy też zwrócić uwagę na to, czy maszyna ma zaliczone systematyczne przeglądy techniczne. Obowiązkiem operatora jest również ogólna ocena stanu technicznego urządzenia przed pracą. Każdorazowo należy sprawdzić mechanizmy podnoszenia, elementy jezdne, sterownicze, ustawienie wysięgu oraz oświetlenie. Jeśli operator odnotuje jakiekolwiek odchylenia od normy, dźwig nie powinien zostać dopuszczony do użytku. Musi obejrzeć go wykwalifikowany mechanik. Po zakończeniu prac operator maszyny również powinien zatroszczyć się o jej stan. Przede wszystkim urządzenie musi stać w miejscu niedostępnym dla osób niepowołanych, w pozycji transportowej. Trzeba również zabezpieczyć wysięgnik przed obracaniem się.

Jeśli zarówno właściciel, jak i operator dźwigu będą sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków, ryzyko, że wypadek z udziałem takiej maszyny zakłóci prace na placu budowy, mocno spadnie.