Koordynacja pracy ciągów technologicznych w automatyce przemysłowej to poważne wyzwanie logistyczne.  Koordynacja prac dystrybutorskich, efektywna gospodarka zasobami i konieczność szybkich działań w ramach planowania operacyjnego, sprawiają, że coraz  więcej przedsiębiorstw decyduje się wdrożyć zintegrowane rozwiązania systemowe. Dobrze dobrane narzędzia nie tylko usprawniają procesy nadzorcze, ale pozwalają zmniejszać koszty eksploatacyjne.

Efektywne oprogramowanie do zastosowań przemysłowych

Rozwiązania systemowe dla automatyki przemysłowej pracują w architekturze klient-serwer, dzięki czemu proces czasu rzeczywistego jest odseparowany od procesów wizualizacji i konwersji danych. Serwer gromadzi informacje ze wszystkich urządzeń sieciowych w bazie danych, a następnie udostępnia je przez terminale pracowników podłączone do intranetu (lub rzadziej internetu).  

Serwer oraz terminale mogą obsługiwać różne systemy operacyjne, a sam system jest wspierany przez serwery procesorów realizujące analizę statyczną oraz dysponujące funkcjami archiwizacji i analizy danych.

  • Panel użytkownika – system automatyki przemysłowej

W zależności od rozwiązania systemowego użytkownik ma dostęp do graficznego interfejsu, który ułatwia weryfikację stanu urządzenia oraz usprawnia realizację operacji systemowych. Przykładowo, oprogramowanie Syndis, oferowane przez Mikronika Sp. z o.o., stworzone w oparciu o model CIM, udostępnia dwa sposoby prezentacji danych – wielowarstwowo w układzie schematycznym lub odwzorowującym rzeczywisty układ geograficzny.

Zastosowanie standardu CIM pozwala również na uproszczenie sposobu modelowania różnych zjawisk zachodzących w sieci i unifikację schematu wymiany informacji między systemami do połączenia maszyn, sprzętu i przemysłowych systemów sterowania z systemami informatycznymi przedsiębiorstw.

  • Korzyści dla automatyki przemysłowej

Zastosowanie systemów nadzoru, doradztwa i sterowania, usprawnia gromadzenie danych procesowych z maszyn sieciowych, a następnie ich rzetelną analizę, która ułatwi wdrożenie inteligentnych procedur w urządzeniach i procesach biznesowych.

Zgromadzone dane, zamienione w użyteczne informacje, mogą zostać przekute w konkretne działania realizowane w pętlach sterowania, operacji i działań biznesowych. Z tego względu zintegrowane oprogramowanie do automatyki przemysłowej znajduje zastosowanie w zakładach energetycznych, spółkach zajmujących się dystrybucją energii, kopalniach i innych dużych jednostkach organizacyjnych.