Tynk to warstwa z zaprawy lub gipsu, którą pokrywa się ściany (wewnętrzne i zewnętrzne), sufity oraz takie elementy budynku, jak kolumny i filary. Czy to tynki kładzione ręcznie, czy maszynowo agregatami tynkarskimi z firmy Biwaro w Poznaniu, wymagają użycia szeregu dodatkowych narzędzi. Zobaczmy, jakie akcesoria i narzędzia tynkarskie używają tynkarze w swej pracy?

Jakie narzędzia pomocne są podczas tynkowania maszynowego?

Tynkowanie może odbywać się dwoma metodami: ręcznie (w całości wykonywane manualnie) albo maszynowo. Choć drugi rodzaj prac sugeruje wykorzystywanie do ich prowadzania maszyn, nie da się ich poprawnie wykonać bez odpowiednio dobranych narzędzi tynkarskich. W tynkowaniu maszynowym zaprawę nanosi się agregatem tynkarskim, co znacznie przyspiesza prace. Jednak zacieranie, czy wygładzanie tynku wymaga użycia konkretnych akcesoriów tynkarskich. Jak podpowiada nam ekspert z firmy Biwaro w Poznaniu:

W pracy tynkarza duże znaczenie ma posiadanie odpowiedniego parku maszynowego, który pozwoli mu podjąć się realizacji każdego rodzaju zleceń. Sam agregat tynkarski to za mało. Niezbędnym uzupełnieniem będzie np. wiertarka z mieszadłem, kielnie, szpachle fasadowe. Z jednej strony pozwolą one rozrobić zaprawę tynkarską, z drugiej umożliwią wykończenie otworów okiennych, wnęk czy glifów. Tynkowanie maszynowe sprawdza się bowiem tylko na dużych powierzchniach ścian.

Jakie narzędzia tynkarskie stosuje się do tynkowania ręcznego?

Nakładanie zaprawy tynkarskiej (np. w okolicach otworów okiennych i drzwiowych), wygładzanie odbywa się przy użyciu wspomnianych kielni. Do wyboru są kielnie dwustronne, sztukatorskie, trapezowe, a także kątowe różnych rozmiarów. Kielnie kątowe w odróżnieniu od poprzednich rodzajów pomocne będą bardziej do wyrównywania zaprawy, wykańczania profili, niż do nakładania tynku. W firmie Biwaro, która nieprzerwanie od 1995 roku zajmuje się sprzedażą specjalistycznych urządzeń tynkarskich, można liczyć na fachowe doradztwo produktowe. Pozwoli to uniknąć zakupu nie odpowiednich narzędzi i niepotrzebnych wydatków.

Równe krawędzie ścian pomogą zachować poziomice, specjalne gwoździe z dociskiem. Pozwalają one odpowiednio zamocować długie deski używane do wyrównywania zaprawy tynkarskiej. Brzegi ścian wzmacnia się przed uszkodzeniami mechanicznymi narożnymi listwami ochronnymi. Po wstępnym umocowaniu ich gipsem pokrywane są tynkiem i wygładzane szpachlą. Przycinanie, formowanie listew wymaga użycia specjalnych narzędzi jak piły lub nożyce do blachy.

O czym jeszcze nie można zapomnieć, szykując sprzęt do tynkowania?

Kolejną „rodziną” akcesoriów tynkarskich, które bez problemu można zakupić w sklepie Biwaro, są pace i szpachle. Szpachle mogą być osadzone na drewnianym lub plastikowym trzonku. Do równomiernego rozprowadzania tynku stosuje się pac weneckich, murarskich, typowo tynkarskich bądź do zacierania tynku. Chcąc zakupić komplet narzędzi do tynkowania, dobrze jest zdać się na wiedzę i doświadczenie obsługi sklepu. Oszczędzi to mnóstwo czasu i niepotrzebnych nerwów oraz sprawi, że prace remontowo-budowlane związane z wykańczaniem ścian staną się czystą przyjemnością.