Obrabiarki sterowane numerycznie przetwarzają sformułowane biernie i impulsowo wartości wejściowe na właściwe ruchy robocze. Składają się one z nośników i przetworników danych, osobnych napędów dla każdej osi przesuwu, wrzecion oraz sprzężeń zwrotnych danych pomiarowych i kontrolnych. Oznacza to, że informacje kierujące zostają  zamienione na sygnały sterujące napędami, dzięki czemu wyniki pomiarów przemieszczeń wracają do przetwornika, pozwalając na korektę położenia w odniesieniu do osi współrzędnych „x”, „y” i „z”.

Historia tych maszyn

Obrabiarki numeryczne powstały w latach 1949-1950r., na amerykańskiej uczelni niepublicznej Massachusetts Institute of Technology. Stworzono je dla lotnictwa wojskowego i  nazwano programem NC (z ang. Numerical Control). Jednak szybki rozwój mikrokomputerów sprawił, że już w latach siedemdziesiątych opracowano układy sterowania CNC (z ang. Computerized Numerical Control). Wpłynęły na to również zmiany gospodarcze, których głównym celem jest wytworzenie świetnej jakości produktów w jak najkrótszym czasie. Współcześnie rozwój sterowania obrabiarek numerycznych jest dynamiczny i opiera się na rozwoju cyfrowych, napędowych i pomiarowych układów sterujących oraz automatyzacji produkcji, dzięki upraszczaniu języków i systemów programowania.

Inwestycja w obrabiarki CNC

Jak widać inwestycja w odpowiednie sprzęty może znacząco przyspieszyć i zwiększyć produkcję. W dobie dużej konkurencji człowiek, bez pomocy maszyn specjalistycznych nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości towarów. Dlatego warto zakupić najwyższej jakości obrabiarki w sprawdzonej firmie z najnowszymi układami sterowania światowych marek tj. japoński Fanuc czy niemiecki Siemens. Takie produkty znajdziemy w ofercie firmy CNC-CBKO Spółka z o.o., które istnieje na rynku od 24 lat. Charakteryzuje ją duże doświadczenie w budowaniu następujących maszyn i elementów wykonawczych na zamówienie klienta:

  • tokarek sterowanych numerycznie CNC rodziny Vera, wielkości 200 i 350 w odmianach uchwytowo-kłowych i prętowych, wraz z urządzeniami automatyzującymi obróbkę;
  • specjalizowanych tokarek do obróbki tworzyw sztucznych;
  • precyzyjnych przecinarek do hartowanych części 63HRc;
  • zadaniowych obrabiarek do frezowania rur;
  • pras mimośrodowych, wycinarek, transporterów rolkowych palet dla przemysłu spożywczego;
  • palety zatorów;
  • formatyzerów;
  •  urządzeń automatyzujących obróbkę;
  • transporterów przedmiotów, magazynów i rozdrabniaczy wiórów;
  • podajników i manipulatorów;
  • linii technologicznych.

Dodatkowo firma zajmuje się obróbką mechaniczną części, budową szaf elektrycznych, prowadzeniem szkoleń na obrabiarkach CNC, dostosowaniem maszyn do aktualnych wymagań bezpieczeństwa, doradztwem w zakresie kompletnych rozwiązań technologicznych oraz remontami i modernizacją obrabiarek wraz z wymianą układów sterowania.