Przygotowując się do kupna lub budowy domu, szczególną uwagę zwracamy na system grzewczy. Inwestorom często zależy, aby był on możliwie najbardziej samoobsługowy i wspierany systemami elektronicznymi, które zapewniają zdalne kontrolowanie procesu ogrzewania. Jednym z takich rozwiązań są kotły 5. klasy typu Eco Design zaprojektowane zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, które dodatkowo pozwalają uzyskać mniejszą emisję zanieczyszczeń.


Zalety użytkowania kotłów Eco Design

Kotły Eco Design są w dużej mierze bezobsługowe, ponieważ zostały w nie wbudowane sterowniki pozwalające na zdalną obsługę układów grzewczych. Dzięki temu można spersonalizować je do potrzeb grzewczych lokalu. Posiadają także automatyzację przesyłu paliwa do retorty, co zmniejsza konieczność dostarczania materiału do zasobnika. Dotyczy to także ergonomii czyszczenia kotła, który wymaga jedynie tego, aby co 2-3 dni pozbyć się popiołu z wyczystki, tłumaczą pracownicy firmy GTH Eco. Dzięki temu, że proces spalanie jest bardziej efektywny, okazuje się znacznie mniej kosztowny. 


Budowa kotła Eco Design

Komora, w którą zostało wyposażone urządzenie, posiada efektywny palnik retortowy, który pozwala pozyskać maksymalną energię z węgla. Do tego ceramiczne katalizatory pomagają pozyskać energię nawet z gazów spalinowych, dzięki czemu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń. Ekogroszek jest pobierany z zasobnika automatycznie, a system wyrównywania ciśnienia zapobiega przenikanie zanieczyszczeń do zasobnika. Kotły Eco Design nie mają zbyt dużych rozmiarów, dzięki czemu można umiejscowić je w każdej średniej wielkości piwnicy lub kotłowni. 


Właściwości ekogroszku

Podczas spalania ekogroszku zachodzi znacznie mniejsza emisja spalin oraz pyłów. Zapewnia to skoncentrowane i bogate w energię paliwo, które zawiera bardzo małą ilość siarki. Proces spalania zachodzący w kotłach eco design przystosowanych do spalania tego materiału zachodzi dłużej, jest bardziej wydajny i zapewnia lepsze rozprowadzenie ciepła w całym domu. Ze względu na ekologiczne własności ekogroszku można uzupełniać go biomasą, np. pelletem, co będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na czystym środowisku.