Nie wyobrażamy sobie przemysłu, górnictwa czy energetyki bez obecności odkuwek, pierścieni, wałów oraz prętów. Wykonywane są one z takich materiałów jak stal węglowa czy kwasoodporna, które dają gwarancję wytrzymałości wytworzonych produktów. W związku z tym, że odkuwki zazwyczaj stanowią podstawę do stworzenia innych, bardziej złożonych elementów muszą być poddane różnorodnym metodom obróbki plastycznej w wysokich temperaturach.

Czym są odkuwki swobodnie kute?
Odkuwki swobodnie kute wytwarzane są poprzez odkształcanie metalu za pomocą kowadeł i innych narzędzi pozwalających uzyskać odpowiednią formę oraz gładkość.
Na odkuwkach można wykonywać takie czynności jak spłaszczanie, wydłużanie, zginanie, przecinanie czy uzyskiwanie otworów. Metoda kucia swobodnego przydaje się w przypadkach, kiedy liczba wytworzonych części jest nieduża i wykonanie matrycy okazuje się nieopłacalna. Często przeprowadza się w ten sposób regenerację części maszyn lub produkcję pojedynczych elementów, tłumaczy Jacek Boron. Wśród części wytwarzanym tą techniką można wymienić tuleje oraz pierścienie rozkuwane czy prętu o różnym kształcie przekroju.

Proces produkcji odkuwek matrycowych

Drugim sposobem wytwarzania odkuwek jest kucie matrycowe. Etap produkcji wymaga stworzenia matrycy, czyli specjalnej formy, w której kształtowane są części. Pozwala to na stworzenie części zgodnych ze szczegółowym projektem dostarczonym przez klienta. W procesie tym wykorzystywane są dwa rodzaje obróbki: plastyczna oraz cieplna, które pozwalają na zapewnienie dużej wytrzymałości oraz trwałości. Wykonuje się z nich odkuwki najbardziej narażone na ścieranie oraz obciążone.

Ten rodzaj produkcji ma wiele zalet. Jest bardziej ekonomiczny i pozwala na zaoszczędzenie materiału. Dzięki niemu można uzyskać wiele podobnych do siebie egzemplarzy jednej formy, czego nie pozwala osiągnąć technika kucia swobodnego. Z tego powodu z powodzeniem może być wykorzystywane w produkcji masowej, do produkowania np. kół zębatych oraz wałów korbowych.

Narzędzie do produkcji odkuwek

W zależności od potrzeb oraz pożądanej formy wykorzystuje się w procesie produkcji różne narzędzia. Do mechanicznej obróbki metalu i wytwarzania form swobodnie kutych są to kleszcze, przecinaki czy elektrospęczarki. W przypadku obróbki matrycowej forma może być otwarta, zawierająca wypływkę lub kompensator w wariancie formy zamkniętej.