Ochrona środowiska naturalnego to niezwykle ważna kwestia, dlatego każdy z nas powinien robić wszystko, by zapobiegać nadmiernemu zanieczyszczaniu swojego otoczenia. Jedną z metod dbania o naturę jest recyklizacja, która polega na ograniczeniu zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszeniu ilości odpadów. Firmą wspierającą działania związane z recyklingiem metali jest Tom-Kol z Radoszkowa Drugiego w województwie wielkopolskim.

Jakie surowce nadają się do recyklingu?

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, mają opakowania nadające się do ponownego użycia. Są to: papier, puszki, szkło i plastik. Do recyklingu nadają się także przedmioty wykonane ze stali, żeliwa czy innych metali. Skupem surowców wtórnych oraz skupem miedzi, aluminium, a także złomu mosiężnego zajmuje się polska firma Tom-Kol. Jej oferta skierowana jest do osób prywatnych oraz firm, a Klienci oddadzą tu również zużyty sprzęt RTV i AGD, baterie, akumulatory, kable i przewody.

Jakie wyróżnia się typy recyklingu?

Recykling można podzielić według różnych kategorii. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się trzy typy recyklizacji: do ponownego zastosowania, dalszego zastosowania oraz ponownego użytkowania. Pierwszy z nich obejmuje odpady, które można powtórnie wykorzystać w tym samym celu. Drugi obejmuje surowce wtórne nadające się do użycia w nowych produktach. A ponowne użytkowanie to odpady nadające się do powtórnego wprowadzenia do produkcji. Recykling można także podzielić (przyjmując za kryterium specyfikę obróbki) na:

  • termiczny – to pozyskiwanie energii z odpadów oraz ich powtórne przetworzenie,
  • materiałowy – ponowne przetwarzanie tworzyw odzyskiwanych z odpadów,
  • organiczny – odbywa się z wykorzystaniem mikroorganizmów, odpady poddawane są obróbce tlenowej lub beztlenowej, w wyniku której powstaje materia organiczna bądź metal,
  • chemiczny – przetwarzanie produktów na inne, o odmiennych właściwościach chemiczno-fizycznych,
  • surowcowy – przerabianie odpadów do pierwotnej postaci.

Jak firma Tom-Kol wspiera działania związane z recyklingiem?

Tom-Kol wspiera działania związane z recyklingiem poprzez przyjmowanie odpadów i złomu oraz ich przetwarzanie. To firma z długoletnim doświadczeniem, która skupuje puszki i odpady metalowe. Prowadzi skup złomu kolorowego, skup stali, żeliwa, aluminium ołowiu oraz innych surowców. Zbiera odpady zarówno w ilościach hurtowych, jak i od indywidualnych klientów. Zapewnia sprawną oraz szybką transakcję według aktualnego cennika.