Oświetlenie pełni bardzo ważną funkcję w obiektach mieszkalnych. Przede wszystkim daje możliwość normalnego funkcjonowania, gdy nie można już korzystać ze światła naturalnego, czyli słońca. Poza tym odpowiednio dobrane oświetlenie gwarantuje właściwy klimat w danym pomieszczeniu. Zobacz, na co zwracać uwagę w trakcie wyboru oświetlenia do domu lub mieszkania.

Jakie oświetlenia możemy stosować w obiektach mieszkalnych?

Wygląd pomieszczenia oraz panująca w nim atmosfera w znacznych stopniu zależą od tego, jakie oświetlenie jest zamontowane w danym wnętrzu. Przy zakupie żarówek lub lampek istotnym parametrem jest barwa światła. Barwę powinniśmy dobierać zgodnie z przeznaczeniem danego pokoju. W pomieszczeniach, w których pracujemy, powinniśmy montować oświetlenie o chłodnej barwie. Takie światło pobudza nas do działania, ponieważ jest zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Natomiast w pomieszczeniach, w których chcemy odpocząć lub się zrelaksować, znacznie lepiej sprawdzi się oświetlenie o barwie ciepłej. Zwykle ta barwa wybierana jest do sypialni.

Temperaturę barwową światła mierzy się w Kelwinach, a ich podział nie jest skomplikowany. Do wartości 1900 K oznacza się płomień świecy. Od 2500 do 2900 K mamy do czynienia z oświetleniem barwy bardzo ciepłej. Barwa ciepła określana jest wartością w przedziale 3000 – 3500 K. Oświetlenie w barwie naturalnej ma wartości od 3600 do 4000 K. Z kolei barwa chłodna to przedział 4100 – 5000 K, natomiast bardzo chłodna to oświetlenie powyżej tej wartości.

Jakie światło do jakiego pomieszczenia?

Spora grupa osób niewłaściwie dobiera oświetlenie do przeznaczenia konkretnych pomieszczeń. W sypialni oraz w salonie powinniśmy montować oświetlenie w barwie ciepłej, czyli do 3500 K, ponieważ są to miejsca, w których odpoczywamy. Warto jednak zaznaczyć, że w salonie nie zaleca się stosowania zbyt ciepłego oświetlenia, ponieważ tam będziemy przyjmować gości. Dobrym pomysłem jest zastosowanie rozmaitych źródeł światła. Lampy oraz sufitowe żyrandole, które znajdziemy w ofercie firmy Elja z Miechowa w województwie małopolskim, mogą stanowić główne źródło światła, natomiast podświetlenia LED w innych barwach mogą stanowić ich ciekawe uzupełnienie. Oświetlenie uzupełniające może być w cieplejszych barwach w porównaniu do głównego. Z kolei w salonie można postawić na jeszcze cieplejsze oświetlenie, dzięki czemu podkreślimy uczucie bezpieczeństwa i intymności. W takich pomieszczeniach można umieścić np. podświetlenia LED, lampki na stolikach nocnych, a nawet świeczki.

W kuchni i łazience powinniśmy postawić na oświetlenie w barwie naturalnej, ponieważ są to miejsca, w których relaksujemy się tylko częściowo, a jednocześnie pobudzamy się do aktywności. Z tego względu idealnym wyborem może być łączenie ze sobą różnych źródeł światła. W łazience sprawdzi się np. połączenia lampy sufitowej w barwie neutralnej z kinkietem nad lustrem, którego barwa będzie chłodna. Żyrandole w kuchni również powinny mieć barwę neutralną. Nie zaleca się stosowania oświetlenia chłodnego, ponieważ wtedy jedzenie wygląda, jakby było nieświeże.