Jedną z popularnych metod zewnętrznej i wewnętrznej obróbki przedmiotów w kształcie walców czy stożków jest szlifowanie. Proces ten wykorzystuje narzędzia ścierne, które pozwalają na uzyskanie powierzchni z niewielką chropowatością. Poszczególne sprzęty różnią się między sobą pod względem konstrukcyjnym, w tym sposobem mocowania detali. Kryterium te dzieli szlifierki na bezkłowe i kłowe, z powodzeniem pracujące w systemie automatycznym.

Na czym polega szlifowanie?

Szlifowanie jest zwykle ostatnią operacją w procesie technologicznym. Ma one na celu zmniejszenie chropowatości, a także polepszenie dokładności wymiarowej przedmiotu po takich zabiegach jak frezowanie lub toczenie. Tego typu proces wymaga użycia specjalistycznych obrabiarek gwarantujących wysoką wydajność, powtarzalność oraz precyzję obróbki. Szlifierki, bo o nich tu mowa, występują w wielu postaciach, dzięki czemu można z łatwością je dopasować do specyfiki przetwarzanych detali. Do ich głównych elementów należą ściernice wykonane z korundu, boru bądź diamentu.

Zaawansowana obróbka ścierna umożliwia też sprawne kształtowanie powierzchni walcowych i stożkowych, czyli przedmiotów o obrotowych kształtach. Uniwersalne maszyny poradzą sobie ze stalą, żeliwem czy metalami kolorowymi zarówno przy produkcji jednostkowej, jak i seryjnej.  Nic zatem dziwnego, że szlifierki mają tak szerokie zastosowanie w branży przemysłowej.

Szlifierki kłowe a bezkłowe

Jak wspominaliśmy we wstępie, szlifierki do wałków różnią się sposobem mocowania przedmiotów w obrabiarce. Modele bezkłowe konstruuje się ze stałą podtrzymką, która umożliwia zachowanie osi obrabianego detalu w niezmienionym położeniu. Taki prosty system sprzyja kształtowaniu materiałów o dużej długości i małej średnicy. Szlifierki kłowe, jak już sama nazwa wskazuje, pozwalają z kolei usadowić produkt w kłach wrzeciennika oraz konika.  Dzięki przemyślanym uchwytom doskonale nadają się do precyzyjnego formowania krótkich przedmiotów. Tego rodzaju sprzętem dysponuje firma Hoppek Zakład Galwanizacji Obróbki Metali Skrawaniem, realizująca zlecenia dla klientów krajowych oraz zagranicznych. Przed doświadczoną załogą przedsiębiorstwa proces szlifowania kłowego nie ma żadnych tajemnic, dzięki czemu może zagwarantować w tym zakresie najwyższy poziom usług.

Funkcjonowanie szlifierek kłowych

Podczas pracy szlifierki kłowej wprawiany jest w ruch nie tylko detal, ale także ściernica. W zależności od kierunku jej działania wyróżnia się kilka metod obróbki wałków.  Według specjalistów, do szybkiego wykańczania gładkich powierzchni o znacznej długości najlepiej zastosować szlifowanie wzdłużne. Jeśli zaś chodzi o przedmioty nieprzekraczające 200 mm, w grę wchodzi głównie szlifowanie wgłębne, podczas którego ściernica wykonuje posuw promieniowy, prostopadle do kształtowanego wałka. Podobnie działa tzw. szlifowanie głębokie, chociaż różni się one kształtem ściernicy docierającej do dalszych warstw obrabianego produktu.