Wiele procesów technologicznych nie może się obejść bez urządzeń służących do transportu materiału na niewielkie odległości. Do takich sprzętów należą między innymi przenośniki ślimakowe, które znacznie ułatwiają prace w branży przemysłowej oraz rolnictwie. Jakie są ich rodzaje? Z jakimi materiałami sobie radzą? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w przygotowanym artykule. Zapraszamy do lektury.

Budowa i typy przenośników ślimakowych

Przenośniki ślimakowe zawdzięczają swą nazwę wałowi z nawiniętą powierzchnią śrubową (wstęga ślimaka), który to obracając się, umożliwia przesuwanie określonego materiału poziomo, pionowo lub ukośnie. Jeśli chodzi o korpusy urządzeń, spotykamy je w dwóch postaciach. W wersji korytowej z przykręcanymi pokrywami blacha przybiera kształt litery U. Takie rozwiązanie sprawdza się przy potrzebie częstego mycia urządzenia oraz przy wysokim  prawdopodobieństwie blokowania się transportowanych ładunków. Drugi typ przenośnika ma z kolei formę szczelnej rury, która doskonale izoluje surowiec przed jego rozpyleniem, a także stanowi ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Poszczególne ślimaki różnią się też między sobą co do długości oraz średnicy, co tylko ułatwia klientom dobór sprzętu pod ich indywidualne preferencje. Przenośniki śrubowe napędzane motoreduktorem ze względu na intensywną eksploatację wytwarza się z nierdzewnej lub trudnościeralnej stali czarnej zwykłej, co tylko zwiększa zakres zastosowania maszyn.

Nie da się ukryć, iż wszelkie parametry przenośników ślimakowych, w tym ich wydajność, wymagają dopasowania do procesów produkcyjnych. Dlatego przed zakupem urządzeń, warto skonsultować się z ich dostawcami, którzy pomogą nam dokonać optymalnego wyboru. Wysoki poziom usług w obrębie doradztwa technicznego, budowy i serwisowania maszyn realizujących technologie bazujące na materiałach sypkich. gwarantuje przedsiębiorstwo BMP-Pawliczek Mateusz.

Zadania przenośników ślimakowych

Przenośniki ślimakowe przeznaczone są głównie do tzw. transportu bliskiego miałkich, średnio i drobnoziarnistych materiałów sypkich. Oprócz suchych surowców, radzą sobie z półwilgotnymi ładunkami, lecz warto mieć na uwadze, iż nie nadają się one do pracy z materiałami lepkimi czy silnie brylującymi. Mimo pewnych ograniczeń, przenośniki tego typu ułatwiają działania w licznych branżach, co w dużej mierze jest możliwe dzięki zróżnicowaniu zwojeń ślimaka, które mogą być pełne, wstęgowe bądź kształtowe. Tym samym maszyny wykorzystuje się do odbioru surowca spod zasobników rozładowczych bądź lejów zasypowych, jakie spotykamy w przemyśle spożywczym, budowniczym czy chemicznym. Ich obecność jest też nieoceniona w większych gospodarstwach rolnych przy przemieszczaniu paszy, nasion, granulatu i innych niezbędnych ładunków. W wielu przedsiębiorstwach przenośniki ślimakowe wchodzą w skład linii technologicznych, odgrywając rolę dozownika określonych produktów.