Recykling tworzyw sztucznych to proces odzyskiwania odpadów plastikowych i przetwarzania materiałów na produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w celach przemysłowych. Główną korzyścią z odzysku plastiku jest ochrona środowiska i zmniejszenie ilości nowych materiałów do ​​wytworzenia produktów z tworzyw sztucznych. Wdrażanie tej strategii to sposób na ochronę zasobów i uniknięcie sytuacji, w której śmieci trafiają na wysypiska.

Skup tworzyw sztucznych – jakie produkty można tam oddać?

Tworzywa sztuczne to wytrzymałe, lekkie i podatne na formowanie materiały, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. To produkty, które otaczają nas na każdym kroku. Przykładowo, piankowe kubki do gorących napojów, plastikowe sztućce czy pojemniki na jogurty, są wyrobami z polistyrenu, co sprawia, że mogą być przekazane do profesjonalnego skupu surowców wtórnych, takiego jak Recykler. Niektóre rodzaje tworzyw sztucznych nie są poddawane procesowi odzysku, ponieważ jest to nieopłacalne. Pudełka na lunch, pojemniki na żywność na wynos, pojemniki na lody, są wykonywane z PP (polipropylen), niemniej ich przetwarzanie jest trudniejsze i droższe. Również torebki i worki na śmiecie należą do grupy trudnych w recyklingu tworzyw sztucznych wykonanych z  LDPE – polietylenu o niskiej gęstości. Najbardziej podatne na recykling są produkty z PET, HDPE i PVC.  HDPE, czyli polietylen o dużej gęstości, jest wykorzystywany do produkcji pojemników na szampony oraz butelek na mleko, zaś z popularnego PET (politereftalan etylenu) wytwarza się butelki na sok owocowy i napoje bezalkoholowe.

Proces recyklingu tworzyw sztucznych – jak to wygląda w praktyce?

Recykling tworzyw sztucznych obejmuje gromadzenie, sortowanie, rozdrabnianie, dokładne czyszczenie, topienie i tworzenie granulatu. Większość skupów stosuje dwuetapowy proces obejmujący sortowanie automatyczne lub ręcznie (w celu upewnienia się, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte), a następnie stapianie tworzyw sztucznych bezpośrednio do nowego kształtu. Niekiedy dochodzi też do rozdrabnianie na płatki, a następnie stapianie przed ostatecznym przetworzeniem na granulat.
Wprowadzanie zmian w zakresie automatyzacji procesu odzysku sprawiły, że proces recyklingu tworzyw sztucznych stał się łatwiejszy i bardziej opłacalny. Nowoczesne technologie obejmują stosowanie niezawodnych czujników oraz specjalistycznego oprogramowania, które precyzyjnie rozpoznaje i sortuje tworzywa.