Zagospodarowanie odpadów jest procesem mającym na celu pozyskanie surowców wtórnych takich jak: metale, szkło, elektrośmieci, plastik, papier, plastik, tekstylia, które mogą zostać ponownie wykorzystanie. Są jednak śmieci przemysłowe, które muszą zostać utylizowane. Przedsiębiorstwa produkcyjne są zobowiązane do ich usuwania zgodnie z przepisami. Wiele firm zajmuje się zbieraniem, segregowaniem, sprzedażą i transportem.

Dlaczego tak ważne jest zagospodarowanie odpadów przemysłowych?

Gospodarka odpadami jest szerokim pojęciem. Działalność obejmuje: zbieranie, segregację, przetwarzanie, a także transport. Przerabianie ich zależy od rodzaju, objętości i składu. Śmieci, które nie mogą zostać poddane recyklingowi, muszą zostać utylizowane. Bardzo ważną rolę odgrywają pośrednicy, jak np. Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Know How Kamil Baska, którzy przetwarzają odpady w imieniu innych podmiotów. W ramach prowadzonej działalności zajmują się rekultywacją składowisk. Mają niezbędne uprawnienia potrzebne do wykonywania prac z tego zakresu. Oferują usługi w zakresie wyboru, zakupu oraz dostarczenia sprzętu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w firmach zbierających, transportujących i utylizujących odpady oraz w samorządach.

Czym są odpady przemysłowe?

Odpady przemysłowe stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. W tym celu przeprowadzana jest utylizacja – unicestwienie. Do nich zaliczane są, m.in. farby, lakiery, zużyty sprzęt, płyny ropopochodne i szlifierskie; środki ochrony roślin, czyściwa zaolejone oraz śmieci pochodzące z warsztatów samochodowych, hutnictwa, energetyki. Stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, roślin i zwierząt. W kategorii odpadów przemysłowych są również śmieci, które mogą zostać ponownie wykorzystane: szkło, złom, tworzywa sztuczne, tekstylia. To jedynie przykłady, ponieważ „Katalog odpadów” zawiera dokładne informacje na ten temat. Klasyfikację określa Rozporządzenie Ministra Klimatu.