Odpady poprodukcyjne to pozostałości procesu produkcyjnego, bez możliwości dalszego wykorzystania. O odpadach mówimy, gdy ich posiadacz chce lub musi je usunąć. Odpadami poprodukcyjnymi są m. in.: opakowania, tworzywa sztuczne, metaliczne, chemiczne i farmaceutyczne. Odpady poprodukcyjne nie mogą zostać wrzucone do zwykłego kontenera na śmieci ani składowane nielegalnie w przedsiębiorstwie, bo są szkodliwe dla środowiska. Muszą zostać zutylizowane. Odpady są przetwarzane i trafiają ponownie na linie produkcyjne.

Utylizacja odpadów poprodukcyjnych.

Złom metali nieżelaznych nadaje się do recyklingu, może być wielokrotnie przetwarzany. Na rynku surowców wtórnych działają firmy, które zajmują się odpadami takimi jak: złom stalowy i metali kolorowych; makulatura, folia, opakowania plastikowe. Odpady poprodukcyjne odbiera firma „Le Gall Polska Sp. z. o. o” w Sławkowie, ul. Fabryczna 10. Posiada kontenery o gabarytach umożliwiających ich umieszczanie praktycznie w dowolnym miejscu zakładu. Zapełnione kontenery wymienia na puste zaraz po telefonicznym zgłoszeniu.

Ponowne wykorzystywanie odpadów.

Przedsiębiorstwa lub osoby prywatne mogą wypożyczyć przyczepkę samochodową od firmy recyklingowej i przetransportować złom do jej siedziby. Ponownie wykorzystywana odpady to np. :

  • żelazo-przetwarzane jest w stalowniach i odlewniach, przerabiane jest na rury, belki i cienką blachę,

  • stal nierdzewna-wykorzystywana jest do produkcji pralek i rur w wyrobach przemysłowych,

  • miedź – wykorzystywana w przewodach i produktach elektrycznych i elektronicznych,

  • aluminium-używane jest do produkcji puszek do napojów, przewodów elektrycznych itd.

Makulatura.

Oddawanie makulatury do skupów jest mało opłacalne, ale po wrzuceniu jej do kontenerów nic nie zyskamy. Opakowania po produktach, zeszyty, zniszczone książki, broszury, ulotki reklamowe, gazety, czasopisma i inne, są cennym surowcem wtórnym. Makulatura przerabiana jest na papier toaletowy, gazetowy, kartonowy oraz do produkowania izolacji domów. Nadal mizernie wygląda segregacja papieru, który w ogromnych ilościach ląduje na wysypiskach śmieci.

Tworzywa sztuczne.

Odpady z tworzyw sztucznych trzeba utylizować. Dzięki recyklingowi tworzywa sztucznych można wykorzystywać jako wyroby wtórne i wysokokaloryczne źródła energii. Jak wiemy tworzywa sztuczne to pochodna ropy naftowej. Przykładowo regranulacja butelek PET daje możliwość uzyskania wtórnego surowca do produkcji butów, odzieży sportowej i artykułów biwakowych. Folie i butelki plastikowe po przetworzeniu, zostają wykorzystane do produkcji nowych wyrobów. Z odpadu polimerowego jest produkowany czysty polimer, olej opałowy i benzyna.