Horyzontalne przewierty sterowane zwane w skrócie HDD (od ang. Horizontal Directional Drilling) to jedna z metod wykonywania poziomych przewiertów. Odbywają się one z zastosowaniem nowoczesnej technologii, pozwalającej firmom takim jak Krag FHU na bez wykopowe przeprowadzenie prac. Jest to szczególnie istotne w przypadku miejsc o zagęszczonej infrastrukturze czy dużym natężeniu ruchu, których czasowe wyłączenie z użytku byłoby niekorzystne bądź wręcz niemożliwe.

Na czym polegają horyzontalne przewierty sterowane?

Horyzontalne przewierty sterowane stanowią odmianę otworów kierunkowych. Prace rozpoczynane są od wiercenia wstępnego, które polega na stworzeniu przy użyciu specjalnej maszyny otworu pilotowego. Gdy głowica pilotowa dotrze do zaplanowanego w projekcie punktu wyjścia, zostaje rozpoczęty etap rozwiercania gruntu. Wówczas następuje wymienienie głowicy na inny element, zależny od twardości podłoża. Przy terenie skalistym bądź kamienistym jest to tzw. poszerzacz rolkowy, natomiast do miększego gruntu wykorzystuje się urządzenie zwane rozwiertakiem. Kolejną fazą po stworzeniu horyzontalnego przewiertu sterowanego, kiedy już otwór został powiększony do założonej w planie szerokości, jest wprowadzenie do niego zamierzonej zawartości, pod którą był przygotowywany.

Kiedy warto się zdecydować na przewierty sterowane?

Warto rozważyć wykorzystanie horyzontalnych przewiertów sterowanych w przypadku, gdy zachodzi potrzeba zachowania maksymalnej nieinwazyjności na powierzchni. Metoda ta jest często wybierana przy pracach związanych z tworzeniem linii energetycznych, wodociągów, gazociągów czy kanalizacji. Idealnie sprawdza się w przypadku specyficznie zagospodarowanego terenu np. silnie zurbanizowanego, gdzie naziemne rozkopy nie byłyby możliwe, albo charakteryzującego się gęstą siecią komunikacyjną czy istniejących już podziemnych instalacji. W takim przypadku, gdy wymagana jest najwyższa precyzja, warto skorzystać z wieloletniego doświadczenie specjalistów np. z firmy Krag FHU. Rozwiązanie to sprawdzi się również w sytuacji, kiedy przewiert powinien zostać wykonany pod zbiornikami wodnymi bądź w miejscach o znaczących walorach przyrodniczych, których naturalne piękno należy zachować bez widocznych śladów ingerencji człowieka.

Do największych zalet przewiertów sterowalnych należy precyzyjne i bezwykopowe wykonanie. Metoda ta zapewnia szybką realizację projektów bez utrudnień i zbędnej ingerencji w przestrzeń, pod którą prowadzone są prace. Często stanowi także rozwiązanie korzystniejsze finansowo niż tworzenie infrastruktury naziemnej.