Co warto wiedzieć o centralnym smarowaniu?

Materiał partnera
2019-11-28

Centralne systemy smarowania są dzisiaj wykorzystywane w firmach przemysłowych z różnych branż, od tej energetycznej, po wytwórczą. Na rynku przy tym można spotkać się z różnymi układami smarowania, o odmiennym zakresie pracy. W tym artykule poznasz kilka z nich, jak i również wartych uwagi dystrybutorów, dzięki którym Twoje linii produkcyjne, czy maszyny, będą funkcjonowały na najwyższych obrotach!

Centralne systemy smarowania – czym są?

Systemy centralnego smarowania to różnego rodzaju osprzęty bardziej lub mniej zautomatyzowane, których zadaniem jest wykonywanie cyklicznego oraz stałego smarowania odpowiednich komponentów ruchowych maszyn, urządzeń, pojazdów, linii produkcyjnych, czy szeroko pojętej infrastruktury energetycznej i przemysłowej. Sama gospodarka centralnego systemu smarowania, może opierać się zaś o automatyczne pistolety natryskowe, pompy smaru, pompy do układów smarowania, o automatyczne smarownice i dozowniki smarów oraz olejów, czy też o rozdzielacze, smarowniczki i oczywiście idealnie dobrane smary oraz oleje. Istotne są również przewody ciśnieniowe, złączki hydrauliczne, rurki miedziane, czy układy wysokociśnieniowe.

Jeśli chodzi zaś o rodzaje układów centralnego smarowania, dzisiaj najlepsi producenci oraz dystrybutorzy oferuje te w technologiach: progresywnej, jednolitej średniociśnieniowej, impulsywnej, natryskowej, dwuliniowej, wieloliniowej, czy opartej o mikrosmarowanie olejowo-powietrzne. O różnicach między innymi warto przeczytać na stronie dystrybutora produktów wytwarzanych przez światowe koncerny smarownicze. Mowa o firmie GACOL, która dba o utrzymywanie prawidłowego trybu pracy, nawet takich urządzeń, jak maszyny poligraficzne, maszyny ciężkie, maszyny rolnicze, czy urządzenia do produkcji żywność (na etapie wytwarzania, napełniania i pakowania).

Do czego potrzebny jest system smarowania?

System smarowania przede wszystkim wpływa na prawidłową pracę danych podzespołów maszyn i pojazdów, które dzięki temu są zabezpieczone przed usterkami, a także których ruchome elementy, mogą wykonywać złożone sekwencje ruchów mechanicznych. Centralne rozwiązania, o których było mowa powyższej, wspierają również technologię zautomatyzowaną i mechanizację różnego typu urządzeń, ograniczając przy tym pracę człowieka do roli monitorowania przebiegu pracy, oraz wykonywania określonych działań konserwacyjnych. Warto przy tym wiedzieć, że najlepsze rozwiązania – między innymi te proponowane przez GACOL – znacznie wpływają na wydajność, żywotność oraz precyzję pracy różnych maszyn. Centralne systemy smarowania idealnie dostosowują podawanie smar i olejów, do specyfikacji określonego podzespołu!