Właścicielom domów jednorodzinnych zależy na tym, aby ogrzewanie przestrzeni mieszkalnej odbywało się zarówno w sposób wydajny, jak i ekonomiczny. Oczywiście czynnikiem, który ma zdecydowanie największy wpływ na te parametry, jest rodzaj wykorzystanego paliwa. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań ogromną popularnością wciąż cieszy się ekogroszek. Co zatem warto wiedzieć o tym produkcie i gdzie szukać najlepszych oferty?

Czym jest ekogroszek?


Warto zacząć od tego, że samo sformułowanie ekogroszek, używane jest przede wszystkim w charakterze nazwy handlowej. Z technicznego punktu widzenia mamy tutaj do czynienia z produktem, który powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego. Pokruszony węgiel zostaje odpowiednio przesiany, a w wyniku tego procesu uzyskuje się ziarna o wielkości od 5 do 25 milimetrów. Następnie materiał zostaje poddany płukaniu. W ten sposób usuwa się z węgla frakcję miału, a co za tym idzie, zmniejsza się potencjalną emisyjność paliwa. Największą uwagę klientów w przypadku tego produktu zwraca charakterystyczny przedrostek eko. O czym świadczy?

Forma ta niesie z sobą konotacje, które można rozpatrywać w dwóch kategoriach. W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o ważny dla współczesnego świata aspekt ekonomiczny, ponieważ wysokiej jakości ekogroszek podczas spalania wydziela znacznie mniej szkodliwych substancji niż stałe paliwa konwencjonalne. Po drugie zaś, co dla wielu właścicieli domów również jest niezwykle ważne, przedrostek odnosi się do ekonomicznego wymiaru inwestycji. Rozwiązanie to wyróżnia doskonały stosunek ceny do wydajności. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są największe zalety ekogroszku?


Wykorzystanie ekogroszku jako paliwa opałowego niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści – o ile oczywiście, materiał spalany jest w odpowiednio przystosowanym, nowoczesnym piecu. Trzeba więc podkreślić, iż ekogroszek paląc się długo i wydajnie, wydziela dużo ciepła i pozostawia niewiele popiołu. Obsługa pieca opalanego ekogroszkiem wymaga niewielkiego nakładu pracy, ponieważ ogranicza się do napełnienia zbiornika z paliwem i usunięcia raz w tygodniu nagromadzonych resztek popiołu. Łatwość w ustawieniu parametrów kotła przyczyna się również do doskonałego zoptymalizowania ilości wykorzystywanego paliwa. Ekogroszek wydziela też o 25% mniej dwutlenku węgla oraz o 90% mniej pyłów w porównaniu do paliw standardowych.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Romat, klienci poszukujący wysokiej jakości produktu, powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na informacje dotyczące wartości opałowej w stanie roboczym. To główny czynnik określający, z jak wydajnym materiałem, ma się do czynienia. Istotne są  także dane ze spiekalnością, zawartością siarki oraz popiołu. Im wyniki będą mniejsze, tym lepiej dla kupującego. O odpowiedni zapas ekogroszku warto zadbać jeszcze w sezonie wiosennym, kiedy jego ceny są najatrakcyjniejsze.