Proekologiczne i energooszczędne technologie grzewcze są coraz bardziej cenione. Osoby remontujące lub budujące dom często decydują się również na nie przez przepisy, które restrykcyjnie regulują kwestie emisyjności szkodliwych substancji do otoczenia. Korzyści przejścia domu na gazowe ogrzewanie jest zaś wiele. Przede wszystkim należy podkreślić komfort użytkowania instalacji, jej bezawaryjność, a także gwarancję wysokich oszczędności.

Na czym polega ogrzewanie domu gazem?

Dom jednorodzinny może być ogrzewany gazem w dwóch modelach. Pierwszy dotyczy dostaw gazu ziemnego instalacją podłączoną pod sieć miejską. Jest to rozwiązanie możliwe do zastosowania głównie w większych miastach oraz wokół nich. W małych miejscowościach, aby ogrzewać dom gazem, należy postawić na LPG i własny zbiornik montowany w ziemi na działce.

Samo ogrzewanie jest zaś proste i bezproblemowe. Łatwo można dostosować całą instalację do systemu podłogowego czy też ściennego. Sercem całej technologii ogrzewania gazowego zawsze są nowoczesne kotły. To one kontrolowane są za pomocą specjalnych paneli, pozwalających kalibrować ustawienia. Najlepsze urządzenia pozwalają ustawić harmonogramy ogrzewania oraz zakres pożądanej we wnętrzach temperatury. Przy wdrażaniu kotłów gazowych warto zastanowić się także nad rozwiązaniem automatyki domowej SmartDom. Wtedy sterowanie ogrzewaniem może odbywać się nawet zdalnie.

Rodzaje gazowych kotłów grzewczych

Rodzajów gazowych kotłów grzewczych jest wiele. Spotkać można się z piecami stojącymi czy wiszącymi. Dzielić je można także na urządzenia jedno lub dwufunkcyjne. Niektóre sprzęty pozwalają bowiem zarządzać i zasilać centralne ogrzewanie. Inne dostosowane są również do instalacji ciepłej wody użytkowej.

Czy to jedyny podział kotłów gazowych? Odpowiedź brzmi nie. Obecnie dzieli się je także na kotły z otwartą bądź zamkniętą komorą spalania. Najlepsi producenci tworzą także sprzęty o różnych funkcjach, efektywności, zakresie i sposobu pracy. Szczególnie warto zainteresować marką VAILLANT. Dystrybutorem jej kotłów gazowych, urządzeń hybrydowych, stacji uzdatniania wody czy podgrzewaczy i zasobników jest m.in. firma SANMET, która z powodzeniem działa również w branży metalowo-narzędziowej i sprzedaży wyposażenia łazienek.

To właśnie w takich salonach łazienkowych można kupić całą armaturę białą do łazienki, a także wydajne dla kotłów gazowych grzejniki dekoracyjne. 

Kocioł kondensacyjny a może pulsacyjny? – wybieramy najlepsze rozwiązanie

Obecnie przy modernizacji domu lub przy jego budowie najbardziej opłaca się postawić na kocioł kondensacyjny, lub pulsacyjny. Pierwszy jest rekomendowany ze względu na swoją innowacyjność. Pozwala on bowiem odzyskiwać ciepło procesu spalania, dzięki czemu koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej jest niesamowicie niski. Kotły pulsacyjne zaś są jeszcze wyższe technologicznie od kotłów kondensacyjnych. Użytkowane są dzięki połączeniu systemu pulsacji z rozwiązaniem kondensacji. Kotły pulsacyjny dzięki zjawiskowi mikorwybuchów mieszanki gazowej, pozwalają produkować ciepło przy niemalże niezauważalnych kosztach.

Pamiętać przy tym warto o tym, że na takie energooszczędne i proekologiczne urządzenia można uzyskać dofinansowanie ze środków ministerialnego programu „Czyste Powietrze”.

Zalety ogrzewania domu gazem

Korzyści z ogrzewania gazowego domu jednorodzinnego jest bardzo dużo. Dzisiaj jest to jedna z najbardziej rekomendowanych technologii. Głównymi jej zaletami są:

  • łatwość wdrożenia,
  • prostota obsługi kotłów,
  • bezawaryjność,
  • bezusterkowość,
  • możliwość 100% zautomatyzowania,
  • niskie koszty eksploatacyjne,
  • brak konieczności budowy kotłowni (zależy to od mocy kotła),
  • możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego,
  • czystość i możliwość zastosowania w niewielkim pomieszczeniu,
  • proekologiczność,
  • łatwe utrzymanie stałej temperatury we wnętrzach,
  • możliwość zastosowania przy budowie domów w standardzie NF 40 I NF 15 (dom pasywny).