O tym, jak istotna dla gospodarstwa domowego jest dobrze zaprojektowana i sprawnie funkcjonująca instalacja elektryczna, najczęściej dowiadujemy się podczas awarii. Brak dostępu do prądu wiąże się zazwyczaj z wieloma uciążliwościami. Aby uniknąć różnego rodzaju usterek – w tym głównie przykrych skutków zwarć – współcześnie wykorzystuje się specjalistyczne wyłączniki nadprądowe. Czym charakteryzują się i ile kosztują tego typu urządzenia?

Czym jest wyłącznik nadprądowy?

Ujmując rzecz jak najprościej, bezpiecznik nadprądowy jest jednym z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej. Urządzenie to zostało zaprojektowane w celu ochrony sieci przed skutkami zwarcia oraz przeciążenia. Zasadę działania wyłącznika nadprądowego uznaje się za stosunkowo prostą. Odpowiednio dobrany bezpiecznik przepuszcza prąd znamionowy, a w razie zaistnienia takiej konieczności, odcina jego przepływ w sytuacji, w której pojawi się nadmiar energii.

Obecnie na rynku asortymentowym można spotkać się z wieloma ciekawymi propozycjami, aczkolwiek przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na bardzo istotny czynnik. Mowa tutaj oczywiście o tzw. charakterystyce czasowej wyłącznika. Każdy wyłącznik nadprądowy wyposażony jest w wyzwalacz przepięciowy i zwarciowy. Charakterystyka bezpiecznika to oznaczenie szybkości działania – w zależności od natężenia prądu. Wyróżnia się:

  • charakterystykę typu A – natychmiastowe działanie,
  • charakterystykę typu B – która wskazuje, że wyzwalacz przeciążeniowy został ustawiony do wartości 1,13 do 1,45 wielokrotności prądu znamionowego,
  • charakterystykę typu C – oznaczającą, że wyzwalacz zwarciowy został ustawiony na 5 – 10 krotność prądu znamionowego,
  • charakterystykę typu D – czyli taką, gdzie wyzwalacz zwarciowy został ustawiony na 10 – 20 krotność prądu znamionowego

Z jakimi jeszcze informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Ile kosztuje tego typu wyłącznik?

Cena, jaką wszystkim zainteresowanym zakupem przyjdzie zapłacić za wyłącznik nadprądowy, uzależniona jest od specyfikacji danego urządzenia. Najtańsze bezpieczniki z grupy A oraz B kosztują jedynie kilkanaście złotych za sztukę. Dlatego też np. podczas wymiany starej instalacji elektrycznej na nową, nie trzeba obawiać się, że kupno tego typu urządzeń drastycznie zwiększy kwotę inwestycji. Cena zależy także od liczby faz. Wysokiej jakości trójfazowy wyłącznik nadprądowy to wydatek rzędu 30-50 złotych.

Jak zaznaczają fachowcy z firmy Elster, klienci najwięcej zapłacą za nowoczesne bezpieczniki selektywne, które gwarantują najwyższy standard ochrony instalacji. Ich ceny zaczynają się od około 250, a kończą nawet na 450 złotych. Biorąc jednak pod uwagę, jak istotną rolę w sieci elektrycznej ogrywają te niewielkie urządzenia, z pewnością nikt z nas nie powinien kierować się jedynie wyznacznikiem najniższej ceny. Oszczędzanie na tym etapie remontu lub budowy ma prawo skończyć się bardzo przykrymi konsekwencjami.