Kiedy zbliża się sezon grzewczy każdy z nas zastanawia się, które rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewanie naszych domów będzie najlepsze. Istnieje wiele możliwości, dzięki którym dostarczymy ciepło do kaloryferów, a jedną z nich jest tak zwane ogrzewanie gazowe. Ten typ ogrzewania niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej. Oto, co warto wiedzieć o ogrzewaniu gazem płynnym.


Czym jest gaz płynny?

Gaz płynny czyli popularnie określany mianem LPG to mieszanina propanu i butanu, która składowana jest najczęściej w butlach w stanie ciekłym. Wielu osobom nazwa skrótowa tej mieszaniny kojarzy się przede wszystkim z instalacją w samochodach, jednakże LPG stosowane jest również jako paliwo służące do ogrzewania naszych domów.


Rodzaje ogrzewania LPG

Kiedy mówimy o ogrzewaniu przy pomocy gazu płynnego, to w zasadzie mamy do wyboru dwie możliwości, do których należą:

  • Gaz w butlach - Jest to rozwiązanie, które możemy znaleźć przy wielu kuchenkach gazowych, a myśląc o tym, aby użyć takiej butli jako zaopatrzenia w gaz kotła grzewczego, to musimy pamiętać o tym, że butle tego typu są stosunkowo małe i należałoby je wymieniać z bardzo dużą częstotliwością, jeśli chcielibyśmy ogrzewać codziennie całe mieszkanie.
  • Gaz płynny w zbiorniku - To rozwiązanie to zdecydowanie lepszy pomysł, jeśli chodzi o paliwo grzewcze, ponieważ jest on dosyć sporych gabarytów, dzięki czemu możemy w nim umieścić nieco ponad 2500 litrów gazu płynnego bez konieczności ciągłej zmiany zbiornika (jak w przypadku gazu w butli).

Względy bezpieczeństwa

Instalując zbiornik na gaz płynny musimy pamiętać o tym, że należy przestrzegać przy tym pewnych zasad bezpieczeństwa, do których przede wszystkim należy bezwzględny zakaz palenia w pobliżu zbiornika, stosowanie wyłącznie węży oraz innych akcesoriów przeznaczonych do tego typu instalacji a także to, aby zbiornik znajdował się w odległości co najmniej kilku metrów od innych budynków.


Zalety ogrzewania gazem płynnym

Instalacja ogrzewania gazem płynnym niesie za sobą sporo korzyści takich jak:

  • Prosta obsługa - Instalacje tego typu nie wymagają praktycznie żadnej ingerencji z naszej strony w jej działanie takiej, jak na przykład dorzucanie paliwa do kotła.
  • Instalacja proekologiczna - Gaz LPG wydziela bardzo mało szkodliwych dla naszego systemu ekologicznego substancji w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania, dzięki czemu jest dużo bardziej przyjazny środowisku.
  • Możliwość wyboru - Zaleta ta dotyczy instalacji zbiornika ponieważ mamy do wyboru możliwość jego zakupu bądź wydzierżawienia.
  • Wydajność - Ogrzewanie na gaz płynny posiada jeszcze jedną sporą zaletę, jaką niewątpliwie jest jego wydajność ponieważ w krótszym czasie i przy użyciu mniejszej ilości paliwa możemy rozgrzać nasze mieszkanie lepiej aniżeli w przypadku innych paliw.

Jak zainstalować zbiornik na gaz płynny?

Kiedy zdecydujemy się na to rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewanie, to należy pamiętać, że instalacje tego typu muszą wykonać tylko i wyłącznie fachowcy. Jedną z firm zajmującą się instalacjami zbiorników na gaz płynny jest Technomor S.J., której doświadczeni pracownicy zajmą się naszą instalacją grzewczą z pełnym zaangażowaniem i przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa oraz zastosowaniu wszystkich niezbędnych do tego rodzaju instalacji materiałów.