Recykling jest skuteczną odpowiedzią na potrzeby ludzkości związane z koniecznością ochrony środowiska naturalnego. Z największą skalą całego procesu można zetknąć się przede wszystkim w przypadku tworzyw sztucznych. Możliwość segregacji, przetworzenia i ponownego wykorzystania różnego rodzaju odpadów daje ogromną nadzieję, że postępujące zmiany klimatyczne można jeszcze zatrzymać. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Recykling tworzyw sztucznych, czyli co?

Z technicznego punktu widzenia recykling tworzyw sztucznych jest wieloetapowym procesem zagospodarowania odpadów, który pozwala na obróbkę i ponowne wykorzystanie surowców. Czynnikami warunkującymi uzyskanie wyrobu opłacalnego pod kątem przemysłowym są kwestie związane z czystością oraz jednolitością produktów – czyli poprawnej segregacji.

Wszystkie tworzywa sztuczne składają się z polimerów zawierających m.in. węgiel i wodór. Charakteryzują się również doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i nie są podatne nawet na długotrwałe oddziaływanie czynników środowiskowych. Przedstawiają zatem realną wartość użytkową, a co za tym idzie, ich ponowne przetwarzanie ma sens nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny. Wedle statystyk różne odmiany tworzyw sztucznych stanowią aż 40% wszystkich odpadów komunalnych.

Czym jest recykling materiałowy?

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Sol-Hurt, jedną z najczęściej stosowanych technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych jest tzw. recykling materiałowy. W bardzo dużym skrócie polega ona na rozdrobnieniu odpadów do postaci regranulatu.

Metodę tę stosuje się przede wszystkim w przypadku odpadów jednolitych, które nie są silnie zanieczyszczone. W ten sposób nie mogą być jednak przetwarzane odpady zmieszane, co jasno pokazuje, jak ważna w całym procesie jest odpowiedzialność społeczna związana z systematyczną segregacją.

Jakie są fazy procesu recyklingu?

Podczas recyklingu tworzyw sztucznych można wyróżnić 3 podstawowe fazy całego procesu. Pierwszą z nich jest oczywiście pozyskanie niezbędnego materiału. Da się to zrobić zarówno poprzez wykup odpadów, jak i selektywną zbiórkę czy też wyodrębnienie materiału z odpadów komunalnych. Ostatnia z wymienionych opcji wiąże się z największymi kosztami i zabiera sporo czasu.

Drugą fazę stanowi natomiast uzdatnianie, które polega na przygotowaniu surowców do dalszej obróbki. Obejmuje ona takie czynności jak czyszczenie, rozdrabnianie, granulowanie, przetapianie. Ostatni etap to – jak zapewne łatwo się domyślić – przekształcanie, czyli zamiana odpadów tworzyw sztucznych w nowe surowce przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii.