Rodzajów worków na śmieci jest na rynku naprawdę wiele, a roczne zużycie tego typu produktów jest w Polsce olbrzymie. Większość toreb na odpady tworzonych jest z tworzyw sztucznych i zaliczana jest do wyrobów foliowych. Czy oznacza to, że są one szkodliwe dla środowiska naturalnego i powinny zniknąć ze sprzedaży? Odpowiedź brzmi: nie. Wszystko za sprawą selektywnej zbiórki odpadów oraz produkcji worków na śmieci z surowców wtórnych.

Worki na śmieci wyprodukowane z odpadów plastikowych

Wieku producentów worków na śmieci modernizuje swoje technologie tak, by spełniać restrykcyjne dyrektywny unijne. Na rynku coraz częściej można zatem spotkać torby na odpady z folii biodegradowalnych, których czas rozkładu wynosi zaledwie kilka lat. Tańszą dla nich alternatywą są jednak worki pochodzące z recyklingu. Stanowią je wyroby tworzone z granulatów, regranulatów czy tzw. recyklatów. Są to drobno zmielone tworzywa sztuczne, które wcześniej były wykorzystywane w formie korków, butelek, zakrętek oraz innych produktów codziennego użytkowania.

Przykładem worków na śmieci tworzonych z surowców wtórnych są worki z polietylenu HDPE lub LDPE. Jego zaletą jest nie tylko to, że pozwala zmniejszyć destrukcyjny wpływ folii na środowisko, ale także gwarantuje tanią i szybką produkcję ze znacznie mniejszym zużyciem energii, w tym wody. Ponadto worki z polietylenu są bardzo elastyczne, przyjemne w dotyku, wytrzymałe na duże obciążenia oraz na ostre krawędzie. Wysokiej klasy wyroby, które ciężko rozerwać tworzy firma MAX POVER. Oferuje ona m.in. worki na śmieci o pojemności 35 litrów do zastosowań domowych, biurowych czy nawet przemysłowych.

Segregacja worków na śmieci

Nie tylko producenci worków na śmieci mają duży wpływ na ochronę środowiska i ograniczanie wpływu folii na ekosystem. Istotne są również zachowania ludzi, którzy powinni pamiętać o selektywnej zbiórce odpadów. Nie tylko istotne jest segregowanie śmieci, ale także dobieranie worków umożliwiających prostą identyfikację rodzaju wyrzucanych rzeczy. Najlepsi producenci dbają zatem o produkowanie worków na śmieci w różnych kolorach. Inne odpady powinny zatem trafić do torby w barwie zielonej, a inne o barwie czarnej, fioletowej, żółtej oraz czerwonej i niebieskiej.

Prócz tego ważna jest też świadomość konsumentów, którzy powinni zwracać uwagę zarówno na kolor worków, jak i na ich tworzywo, pochodzenie oraz elementy dodatkowe. Polecane są torby z uchwytami oraz taśmami ściągającymi, które nie tylko są bardziej komfortowe w użyciu, ale także ograniczają zjawisko mieszania się odpadów np. na terenie osiedlowych śmietników.