Nie każdy ma tyle szczęścia, żeby wchodzić po schodach o własnych siłach. Niestety, w wiele miejsc jest nieprzystosowanych do niepełnosprawnych, dlatego niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest montaż specjalnych wind. Jednak podczas montażu należy zwrócić uwagę na wiele istotnych rzeczy, aby taka winda nie może przeszkadzać innym użytkownikom obiektu. Niezwykle istotne jest projektowanie przestrzeni, aby była dostępna dla wszystkich osób.

W jaki sposób ułatwić niepełnosprawnym dostęp do obiektu?

W dzisiejszych czasach już na samym etapie projektowania bloków i osiedli mieszkalnych, myśli się o niepełnosprawnych, aby obiekt był przystosowany do ich potrzeb. W przypadku starszych budynków przeprowadza się remonty tak, aby były przyjazne dla wszystkich mieszkańców. Warto zaznaczyć, że z innymi problemami zmaga się osoba poruszająca na wózku inwalidzkim, a z innymi osoba niewidoma, czy niesłysząca. W wielu miejscach niezbędne jest zastosowanie specjalnych wind dla niepełnosprawnych, które pomagają w pokonywaniu barier w postaci schodów. Jak tłumaczy ekspert z firmy Vertical, która zajmuje się montażem wind, takie dźwigi powinny spełniać określone wymagania, aby były jak najbardziej wygodne dla niepełnosprawnych użytkowników. W takiej windzie powinny znaleźć się specjalne przyciski, które można wyczuć dotykiem oraz kontrastowe oświetlenie obwodu przycisku. To powinno pomóc w rozróżnieniu guzików przez osoby niewidome i niedowidzące. Ważne jest to, aby drzwi do windy otwierały się same, bez konieczności samodzielnego otwierania. W przeciwnym wypadku osoba poruszająca się na wózku, balkoniku, czy o kulach, będzie miała problem z dostaniem się do środka. Podłoga powinna być z materiału antypoślizgowego, a we wnętrzu powinno znajdować się lustro, które pozwoli inwalidzie na obserwacje przeszkód, przy wjeżdżaniu lub wyjeżdżaniu tyłem z kabiny. Niezwykle istotne jest także dostatecznie duża powierzchnia manewrowa przed wejściem do windy, która pozwala na swobodne manewrowanie wózkiem. Zgodnie ze standardami budowlanymi powinna wynosić ona nie mniej niż 1,6 m od przeciwległej ściany.

Alternatywne sposoby na przystosowanie powierzchni do osób niepełnosprawnych

Nie w każdej powierzchni istnieje możliwość zamontowania odpowiedniej windy dla niepełnosprawnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułatwić takim osobom pokonywanie schodów lub krawężników. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie platformy dla niepełnosprawnych, która pozwala na dotarcie na piętro bez konieczności schodzenia z wózka.