Remontowanie mieszkania wymaga wiele przygotowań, w tym zaopatrzenie się w kontenery na odpady powstające podczas odnawiania wnętrz. Większości z nich absolutnie nie można wyrzucać do komunalnych śmietników. Na szczęście jest kilka sposobów, aby pozbyć się legalnie gruzu, resztek stolarki okiennej czy styropianu. Jak się do tego zabrać i gdzie zgłosić po pomoc? Podpowiadamy!

Tego nie wrzucaj do kosza na odpady komunalne!

Człowiek swoją bytnością na Ziemi produkuje góry śmieci. Jest to nieunikniony skutek nadmiernej konsumpcji dóbr wszelkiego rodzaju. Jednak pod pojęciem „odpady” kryje się wiele – oprócz śmieci komunalnych mamy tu do czynienia z odpadkami przemysłowymi, które są wynikiem pracy zakładów produkcyjnych, a także odpadami niebezpiecznymi.

Mówiąc „odpady komunalne” mamy na myśli wszystkie śmieci nadające się do przetworzenia, czyli szkło, papier i plastiki; resztki biodegradowalne oraz nieczystości stałe jak np. meble, gruz oraz inne odpadki budowlane. Nie nadają się one do przetworzenia, lub jest to bardzo trudne więc ich odbiór jest nieopłacalny dla gminy. To właśnie śmieci z ostatniej kategorii nie powinny znaleźć się w śmietnikach komunalnych. Tutaj będzie potrzebny odpowiedni kontener na odpadki!

Kto odpowiada za transport odpadów?

Odbiór odpadków regulowany jest przez wiele czynników, a odpowiedzialność za odpady komunalne spada na gminy. Zajmą się za nas śmieciami ze zbiórki selektywnej, bioodpadami  także odpadkami wielkogabarytowymi. Jednak pozostałości po remoncie musimy zutylizować sami. Na szczęście można się pozbyć ich w bezpieczny dla środowiska sposób, jednak wymaga to zaangażowania odpowiednich jednostek. Odpadki nienadające się do przetworzenia można oddać np. do PSZOK-u, sprzedać osobom zajmującym się recyklingiem np. starego betonu lub zlecić firmie zajmującej się wywózką odpadów jak np. Ekotranspo S.p.z.o.o, co nie ukrywajmy, jest rozwiązaniem najwygodniejszym.

Odpady budowlane – jak się ich pozbyć

Przygotowując się do remontu mieszkania warto zainwestować w kontenery na gruz, które udostępniają firmy zajmujące się transportem odpadów. Jest to wygodne oraz ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu mamy pewność, że połamane kafelki, resztki cementu i tynku oraz zerwane panele trafią w odpowiednie ręce, a tym bardziej nie zagrożą środowisku. Dodatkowy plus – nie musimy zaprzątać sobie głowy wywozem śmieci, gdyż i to spoczywa na barkach firmy, która dostarczyła kontener.

Absolutnie wykluczone jest „utylizowanie” odpadów budowlanych na własną rękę – chodzi głównie o ich spalanie lub wywiezienie do lasu. Jest to nieczysta zagrywka nie tylko z punktu widzenia naszej planety, ale i prawnego – może skończyć się to karą grzywny nawet do 5000 zł!

Kontenery na gruz przyjmą praktycznie każdy odpad powstający podczas prac remontowych, jednak nie powinny do niego trafić odpadki niebezpieczne. Te muszą trafić do osobnego kontenera, który zabierze wyspecjalizowana w tym jednostka. Do osobnego kontenera wrzucamy więc m.in. azbest, papę oraz wełnę mineralną. Wywóz odpadków niebezpiecznych to zadanie wymagające odpowiednich zezwoleń i jest ściśle regulowane prawnie zgodnie z ustaleniami zawartymi w Umowie Europejskiej ADR, dlatego konieczne jest zgłoszenie się do odpowiedniej firmy zajmującej się wywozem odpadków niebezpiecznych – na ternie Kielc warto zwrócić się do Ekotranspo sp. z o.o.