Cylindry hydrauliczne – czym są i do czego służą?

Materiał partnera
2019-10-11

Cylindry hydrauliczne, nazywane inaczej siłownikami hydraulicznymi są jednym z elementów wykonawczych układów hydraulicznych. Głównym zadaniem tych urządzeń jest zamiana energii płynu pod ciśnieniem na energię mechaniczną. Dodatkowo to sprawia, że w ruch wprawiane są poszczególne elementy układu hydraulicznego. Czym dokładnie są cylindry hydrauliczne, gdzie się je stosuje oraz jakie są ich rodzaje?

Czym są cylindry hydrauliczne?

Cylindry hydrauliczne to pewnego rodzaju odbiorniki energii, które zalicza się do elementów wyjściowych układu hydraulicznego. Dzięki ciśnieniu cieczy roboczej napierającej na poruszający się w cylindrze element, możliwe jest przekazywanie pozyskanej energii.


Ze względu na to, że można wyróżnić kilka rozmaitych rodzajów siłowników, budowa poszczególnych modeli będzie się różniła między sobą. Największą różnicę można zauważyć w najważniejszym elemencie roboczym. Tym elementem może być tłok, nurnik lub membrana. Zazwyczaj wykorzystuje się cylindry tłokowe, zatem to one mogą być przykładem budowy tego urządzenia. Cylindry hydrauliczne, dostępne np. w firmie MECHANIZACJA Producent Narzędzi Hydraulicznych i Pneumatycznych, złożone są z korpusu w kształcie cylindra, wewnątrz którego znajduje się tłok otoczone uszczelką. Uszczelka ta stanowi zabezpieczenie przed przedostawaniem się cieczy. Poza tym jednym z elementów jest tłoczysko, którego zadaniem jest przenoszenie siły z tłoka na inny element mechanizmu.

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Istnieje wiele rodzajów siłowników hydraulicznych. Do najpopularniejszych zaliczają się między innymi:

  • siłowniki jednostronnego działania,
  • siłowniki teleskopowe,
  • siłowniki dwustronnego działania,
  • siłowniki tandemowe,
  • siłowniki podwójne.

Każdy z wymienionych rodzajów siłowników charakteryzuje się rozmaitą specyfikacją, w szczególności siłą działania jednej lub obu stron urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na inne siłowniki, np. obrotowe i wahadłowe, których cechą charakterystyczną jest konstrukcja łopatkowa, zębatkowa lub śrubowa. Różnią się one od innych typów cylindrów przede wszystkim tym, że uzyskują inny kąt obrotu.


Podstawowe zastosowania cylindrów hydraulicznych

Cechą charakterystyczną siłowników hydraulicznych jest ich duży udźwig. Używa się ich do urządzeń takich, jak prasy hydrauliczne, ściągacze hydrauliczne, podnośniki hydrauliczne, rozpieraki klinowe, przecinaki hydrauliczne, przebijaki hydrauliczne itp. gdzie ciśnienie robocze dochodzi nawet do 700-800 barów.

Siłowniki hydrauliczne oprócz wykorzystywania ich w rozmaitych maszynach spotkać można również w systemach otwierania i zamykania drzwi, okien, czy bram. Biorąc pod uwagę różnorodność zastosowań cylindrów hydraulicznych, nie powinna dziwić wielość rodzajów tych urządzeń.

Firma Enerpac – globalny lider wysokociśnieniowej hydrauliki

Globalnym liderem rynku wysokociśnieniowej hydrauliki jest firma Enerpac.

Jednymi z najważniejszych produktów oferowanych przez firmę Enerpac są cylindry (siłowniki) hydrauliczne. Cylindry hydrauliczne firmy Enerpac są dostępne w ponad 100 różnych odmianach. Siłowniki te są standardowo przystosowane do maksymalnego ciśnienia roboczego 700 bar.

Mają następujące zastosowania:

- podnoszenie

- rozpieranie

- ciągnięcie

- wyginanie

- mocowanie

Niezależnie od wymaganych różnych parametrów zawsze znajdziemy siłownik (cylinder) firmy Enerpac, który będzie odpowiadał potrzebom klienta.

Firma MECHANIZACJA będąca dealerem firmy Enerpac oferuje następujące serie siłowników (cylindrów):

1. Cylindry ogólnego przeznaczenia, jednostronnego działania z serii RC (udźwig: 5 - 95 T)

2. Lekkie aluminiowe cylindry z serii RAC (udźwig: 20 – 150 T)

3. Cylindry aluminiowe z serii RACL (udźwig: 20 – 150 T)

4. Cylindry aluminiowe z drążonym tłokiem z serii RACH  (udźwig: 20 – 150 T)

5. Cylindry aluminiowe dwustronnego działania z serii RAR (udźwig: 20 – 150 T)

6. Cylindry teleskopowe z serii RT (udźwig: 14 – 31 T)

7. Cylindry niskie z serii RSM i RCS (udźwig: 5 – 150 T)

8. Ultrapłaskie cylindry z pierścieniem oporowym z serii CULP (udźwig: 10 – 50 T)

9. Ultrapłaskie cylindry o dużym udźwigu z serii CUSP (udźwig: 10 – 1000 T)

10. Niskie cylindry z nakrętką zabezpieczającą z serii LPL (udźwig: 60 – 500 T)

11. Cylindry ściągające z serii BRC i BRP (udźwig: 2,5 – 50 T)

12. Cylindry z drążonym tłokiem z serii RCH (udźwig: 13 – 95 T)

13. Cylindry dwustronnego działania z drążonym tłokiem z serii RRH (udźwig: 30 – 145 T)

14. Cylindry dwustronnego działania z serii RR (udźwig: 10 – 520 T)

15. Cylindry o wysokim udźwigu z serii HCG, HCR, HCL i HCRL (udźwig: 50 – 1000 T)

Firma Enerpac systematycznie unowocześnia oferowane cylindry hydrauliczne.

Przykładem są cylindry z serii RC DUO wyposażone w system łożysk ślizgowych GR2, które są kolejną generacją niezawodnej konstrukcji „Golden Ring”. Absorbuje ona niewspółśrodkowe obciążenia, chroniąc powierzchnie pracujących części przed ścieraniem, nadmiernym rozciąganiem i awariami tłoka. Cylindry z serii RC DUO zapewniają oczekiwaną przez naszych Klientów niezawodność użytkowania na długi czas.

Bardzo polecamy zakup wysokiej jakości produktów firmy ENERPAC, które oferuje firma MECHANIZACJA z Katowic

Opracowanie artykułu: