Cynkowanie stali ma na celu zabezpieczenie elementów stalowych przed korozją. Elementy ocynkowane stosowane są praktycznie w każdej gałęzi przemysłu i produkcji, w branży motoryzacyjnej, przemyśle ciężkim i metalurgicznym. Wariant cynkowania dobiera się przede wszystkim pod względem rodzaju elementu, na jakim ma zostać zastosowana. Jest to ochrona uniwersalna, gdyż powłokę cynkową można nałożyć na duże powierzchnie, na druty stalowe, jak i na małe części maszyn i urządzeń. Dowiedz się więcej o cynkowaniu.

Dlaczego cynkowanie stali jest popularne?

Konieczność zabezpieczania metali przed korozją pojawiła się jak tylko człowiek zaczął obrabiać metale. Szerokie zastosowanie stali współcześnie powoduje konieczność stosowania takich metod zabezpieczania przed wpływem czynników powodujących korozję, które są szybkie, trwałe i nie wymagają stosowania skomplikowanych technologii. Cynkowanie jest właśnie jedną z takich technologii, a ocynkowane druty stalowe, taśmy, czy inne elementy zabezpieczone przed czynnikami korozyjnymi znajdują zastosowanie w wielu branżach.

Jakie są sposoby nakładania powłoki cynkowej?

W zależności od potrzeb, pokrycie metalu powłoką cynkową można przeprowadzić na różne sposoby. Przed cynkowaniem należy element metalowy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, w kilku etapach, za pomocą czyszczenia strumieniowo-ściernego, obróbki wibracyjnej lub z zastosowaniem środków chemicznych. Następnie konieczne jest jego odtłuszczenie i wytrawienie i suszenie w wysokiej temperaturze. Dopiero wtedy nakładana jest powłoka cynkowa, jedną z następujących metod:

●  Cynkowanie ogniowe – element metalowy zanurzony zostaje w roztworze roztopionych związków cynku i innych pierwiastków, o temperaturze od 450 do 620 st. C. Metoda ta, stosowana przez Spółkę D.G. M. sprawia, że uzyskuje się powłokę o wysokiej twardości, odporności, a także podatności na malowanie.

●  Cynkowanie galwaniczne – to prostsza metoda nakładania cynku, polegająca na kąpieli elementu w kwaśnym lub zasadowym elektrolicie związków cynku. Przepływający przez elektrolit prąd wywołuje reakcję elektrochemiczną, która skutkuje nałożeniem powłoki.

●  Cynkowanie proszkowe – element metalowy zanurza się w proszku zawierającym ok. 6% tlenku cynku. Proszek rozgrzany jest do temperatury od 350 do 400 st. C.

●  Cynkowanie natryskowe – to nakładanie powłoki antykorozyjnej na elementy o dużych gabarytach, których zabezpieczenie metodami zanurzeniowymi nie jest możliwe. Tę metodę uzupełnia się poprzez nałożenie dodatkowej powłoki malarskiej.

Nałożona na stal warstwa cynku daje zabezpieczenie nawet na kilkadziesiąt lat, ponieważ w zetknięciu z korozyjnymi czynnikami środowiskowymi, to powłoka koroduje najpierw, a właściwości cynku sprawiają, że po skorodowaniu nadal stanowi on barierę dla czynników powodujących korozję.