Wielu inwestorów obawia się niskiej efektywności fotowoltaiki ze względu na panujące w Polsce warunki atmosferyczne. Jak się jednak okazuje, dni słonecznych w ciągu roku jest wystarczająco, by przy sprawnej i dobrze skonstruowanej instalacji fotowoltaicznej wygenerować prąd potrzebny do zasilenia większości urządzeń i systemów w domu jednorodzinnym. Jak dokładnie wygląda funkcjonowanie takiego układu?

Produkcja energii nie tylko latem

Często poruszaną kwestią w związku z wydajnością instalacji fotowoltaicznych jest jej działanie w trakcie zimy. Wielu inwestorów obawia się warunków atmosferycznych panujących w tej części roku. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie – nawet przy niskich temperaturach możliwe jest produkowanie prądu uzyskanego z promieniowania słonecznego. Warto przy tym pamiętać o konieczności usunięcia ewentualnego śniegu z paneli fotowoltaicznych, który może skutecznie uniemożliwiać dotarcie promieni.

Efektywność całego układu jest oczywiście niższa ze względu na mniejszą liczbę dni słonecznych, co jednak nie przeszkadza w korzystaniu z darmowej energii. Najczęściej okazuje się bowiem, że nadwyżka prądu wygenerowana w ciepłe i słoneczne dni w sezonie letnim, jest wystarczająca do uzupełniania energii elektrycznej na czas zimy. Warunkiem jest też odpowiednie umiejscowienie ogniw fotowoltaicznych, które nie mogą zostać zamontowane w punktach narażonych np. na stałe zacienienie. Projektem i montażem instalacji fotowoltaicznych zajmuje się firma Active Green Power z Ostrowa, w województwie łódzkim, która gwarantuje profesjonalizm w tym zakresie i wskazanie optymalnych rozwiązań dla danego budynku.

Active Green Power oferuje usługi montażu nowoczesnych systemów fotowoltaicznych, które sprawdzą się zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i firmowych. Zatrudnieni specjaliści ​przeprowadzają dokładne pomiary oraz dobierają instalację, a także odpowiedni kąt ułożenia paneli i komponentów. Usługi firmy obejmują nie tylko montaż paneli fotowoltaicznych, ale również montaż kotłów elektromagnetycznych CO i pomp ciepła, które pozwalają na ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej w sposób ekologiczny i co ważne - mogą być podłączone do systemu fotowoltaicznego.

Oszczędności widoczne gołym okiem

Ilość dni słonecznych w Polsce jest optymalna dla wydajnej instalacji fotowoltaicznej. Pogoda nie stanowi zatem wielkiej przeszkody dla uzyskania sporych oszczędności, które widoczne są gołym okiem. Mimo początkowych kosztów związanych z przygotowaniem całego układu, możliwość zasilenia większości urządzeń elektrycznych w domu jednorodzinnym sprawia, że rozwiązanie to jest niezwykle funkcjonalne i korzystne finansowo. Warto przy tym pamiętać o ekologii – generowanie prądu z promieniowania słonecznego jest przyjazne dla środowiska.

W trakcie tego procesu nie powstają bowiem szkodliwe substancje i tym samym nie zanieczyszczają naszego otoczenia. Fotowoltaika jest więc zarówno opłacalna, jak i ekologiczna. Dotyczy to nie tylko krajów z wieloma dniami słonecznymi w ciągu roku, ale również i Polski, której położenie geograficzne daje możliwość uzyskania wysokiej wydajności całego układu. Należy jednak pamiętać, że przygotowanie fotowoltaiki dla domu wymaga stworzenia odpowiedniego projektu, a następnie realizacji założeń w trakcie montażu ogniw czy generatora. W tym zakresie prace trzeba powierzyć doświadczonym fachowcom.