W budownictwie mieszkaniowym coraz większe znaczenie ma stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Źródła energii odnawialnej są rozmaite i mogą być wykorzystywane w wielu instalacjach. Dużą popularnością cieszy się podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą energii uzyskanej z promieniowania słonecznego, co jest możliwe dzięki zamontowanym na dachu kolektorom słonecznym.

Działanie kolektorów słonecznych

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystywane są one przede wszystkim w instalacjach grzewczych, gdzie pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu. Wśród różnych dostępnych rozwiązań, dużą popularnością cieszą się kolektory słoneczne, które pobierają energię z promieniowania – bezpośredniego, odbitego oraz rozproszonego.

Słońce ogrzewa umieszczony w kolektorze absorber, a ten przetwarza promieniowanie w ciepło. Stopień, w jakim promieniowanie zostanie pochłonięte, zależy od rodzaju absorbera; absorber selektywny może pochłonąć nawet 95% promieniowania. Przez kolektor przepływa czynnik grzewczy, na przykład woda lub płyn niezamarzający, który ogrzewa się od absorbera. Następnie przepływa on do zasobnika, a tam oddaje ciepło wodzie użytkowej i ochłodzony wraca do kolektora.

Zasada działania kolektorów słonecznych jest prosta, ale czy rozwiązanie to może być wydajne? Wielu wątpi w jego skuteczność ze względu na klimat w naszym kraju. Tymczasem pamiętać musimy, że nie temperatura ma tu znaczenie, ale dostęp do promieni słonecznych, a ten mamy każdego dnia, niezależnie od pory roku. Energooszczędność kolektorów jest jednak związana z zapewnieniem ich pełnej sprawności. Ta zależy od ich ustawienia względem stron świata – najlepsze wyniki osiągniemy, ustawiając urządzenia w kierunku południowym.

Zalety kolektorów słonecznych

Odpowiednio dobrane i ustawione kolektory słoneczne to wydajne urządzenia, które mogą skutecznie podgrzać wodę użytkową, a także uczestniczyć w ogrzewaniu domu jako ogrzewanie wspomagające lub być głównym źródłem ciepła. Jak w przypadku pozostałych instalacji w naszym domu, ich montaż powinniśmy powierzyć firmie, która ma w tym zakresie doświadczenie. Usługi takie oferują różne przedsiębiorstwa o zasięgu lokalnym – w okolicach Piaseczna i Góry Kalwarii  sprzedażą i montażem kolektorów słonecznych zajmuje się Marek Zieliński. Angażując profesjonalistów, możemy liczyć też na profesjonalną poradę w wyborze rozwiązań.

Atuty kolektorów słonecznych obejmują przede wszystkim obniżenie kosztów ogrzewania domu. Mogą one zaspokoić nawet 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Ponadto to rozwiązanie przyjazne środowisku, co w naszych czasach ma ogromne znaczenie – kolektory słoneczne często są częścią systemu inteligentnego domu.