Z dnia na dzień rośnie liczba osób zainteresowanych instalacjami fotowoltaicznymi. Wciąż jednak króluje podejście, że w Polsce nie opłaca się montować instalacji z paneli słonecznych. Powstawanie takich mitów związane jest z niewiedzą i wprowadza dezinformację. Eksperci od fotowoltaiki zgodnie twierdzą, że W Polsce z powodzeniem możemy korzystać z zielonej energii. Zatem jak to jest? Czy wtarto montować baterie słoneczne na dachu?

Coraz chętniej sięgamy po zieloną energię. Zasnute smogiem w jesienno-zimowe wieczory miasta stają się udręką, obciążają nasze płuca i układy odpornościowe. Stawiamy na ekologię i szukamy coraz częściej takich rozwiązań, które równocześnie byłyby dla nas opłacalne przy inwestycji. Wiele osób wciąż wierzy w mit, że panele fotowoltaiczne w Polsce są nieopłacalne.

Czy panele to dobra inwestycja?

Okazuje się, że jak najbardziej – inwestycja w baterie słoneczne to bardzo dobry interes. Wystarczy zoptymalizować wszystkie koszty i poszukać profesjonalistów, którzy pomogą dobrać odpowiedni osprzęt i darmowa energia będzie na wyciągnięcie ręki. W ciągu kilku lat ceny paneli fotowoltaicznych zmniejszyły się o ponad połowę. W tym momencie na ich montaż spokojnie stać przeciętnego Kowalskiego, który ma swój dom. Inwestycja zwraca się już po 5-6 latach, jeśli skorzystamy z dotacji i dopłat jeszcze wciąż oferowanych. Prawdą jest jednak to, że możemy szacować kwoty na podstawie obecnych cen energii w Polsce.

Pełna niezależność

Nie sposób przewidzieć, jak się potoczą kwestie polityczne i gospodarcze Polski, od jakiego kraju w dalszej kolejności będziemy zależeć energetycznie. W niektórych krajach Europy Zachodniej sieci elektryczne są tak przeciążone, że prąd jest w ciągu dnia wyłączony na kilka godzin. Ceny energii z dnia na dzień drastycznie się zmieniają – widać to nie tylko w rachunkach, ale i w cenach produktów na rynku. Teoretycznie mamy coraz większy dobrobyt, ale z roku na rok wydajemy coraz więcej. Dlatego warto inwestować panele fotowoltaiczne i mieć gwarancję stałego dostępu do prądu.

Czy prąd z paneli będzie zawsze taki sam?

W tym przypadku wszystko zależy od stopnia zachmurzenia. Im więcej słonecznych dni, tym więcej energii wyprodukują panele. Nie zawsze jednak więcej znaczy lepiej – okazuje się, że jeśli mamy zbyt dużo wyprodukowanej energii, to musimy myśleć jak ją przechować lub odsprzedać firmom energetycznym i w miesiącach, w których będziemy jej mniej produkować, po prostu kupować energię. Trzeba pamiętać, że, mimo wszystko, prąd z paneli będziemy mieć przez cały rok. Na rynku są dostępne różnej wielkości akumulatory, w których możemy magazynować energię i z niej korzystać w czasie, kiedy słonecznych dni będzie mniej.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli?

Przede wszystkim ważne jest to, aby doradzić się specjalistów i dobrze dobrać cały układ. Jakość ogniw, okablowania, sposób montażu, stelaż, który umożliwi zamontowanie paneli pod odpowiednim kątem, zacienienie i ekspozycja względem stron świata – to tylko niektóre elementy, na które warto zwrócić uwagę. Firma, która kompleksowo zajmuje się montażem paneli to Eko-Trends. Warto sprawdzić dostępne opcje i skalkulować wszystko tak, aby inwestycja nam się opłacała.

Eko-Trends zajmuje się energią odnawialną, a jej specjalizacją jest instalacja paneli fotowoltaicznych, które cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim można zmniejszyć koszty rachunków za prąd, zapewnić sobie nieograniczony dostęp do energii słonecznej i stać się niezależnym energetycznie. W ofercie firmy znajduje się również projektowanie instalacji fotowoltaicznej oraz ogrzewania na podczerwień, a także montaż pomp ciepła. Usługi skierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Zapraszamy.