Naprawić czy kupić nowe? To pytanie pojawia się w wielu dziedzinach naszego życia i zazwyczaj jest trudną decyzją, wymagającą dogłębnego przemyślenia. Również w przypadku urządzeń, maszyn czy narzędzi pojawia się możliwość ich naprawy, a właściwie regeneracji. Czy warto skorzystać z tej technologii, czy jednak lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych narzędzi?

Na czym polega regeneracja narzędzi?

Regeneracja narzędzi to procesy mające na celu przewrócenie ich właściwości użytkowych. Wykonuje się ją, kiedy narzędzia są zużyte lub uszkodzone. To dobry sposób na zaoszczędzenie, ponieważ często, zamiast zakupić nowy produkt można oddać go profesjonalnej naprawie, która sprawi, że wyglądać i działać będzie jak nowy.

Regeneracją narzędzi zajmują się firmy specjalizujące się w ich produkcji i naprawie, takie jak Sternisko Industry. Do sprzętów, które zazwyczaj poddaje się procesowi regeneracji, należą specjalistyczne narzędzia skrawające, takie jak:

  • wiertła,
  • frezy,
  • rozwiertaki,
  • pogłębiacze,
  • gwintowniki,
  • wiertła trepanacyjne (rurowe),
  • narzędzia specjalne,
  • frezy ślimakowe,
  • dłutaki.

Czy opłaca się regenerować narzędzia?

Regeneracja narzędzi to proces, który zdecydowanie się opłaca, zwłaszcza jeśli jej przedmiotem są zaawansowane technologicznie sprzęty służące do skrawania. Narzędzia takie używane są praktycznie bez przerwy, w związku z tym ulegają zużycia w bardzo szybkim czasie i ich ciągłe wymiany naraziłyby przedsiębiorców na naprawdę spore kosztu. Regeneracja narzędzi pozwala na oszczędność rzędu 70%, dlatego wiele firm decyduje się skorzystać z tego procesu.

Ponadto, często możesz zlecić firmie zajmującej się regeneracją zmianę paramentów narzędzia – średnicy, wymiarów, geometrii. Zregenerowane narzędzia w niczym nie ustępują nowym, co tylko potwierdza zalety tego rozwiązania. Warto też zwrócić uwagę na jego ekologiczny aspekt – regenerując, zamiast kupując nowe, robimy ukłon w stronę naszej planety.

Ważne jednak, aby wybrać doświadczoną firmę, która wykona proces profesjonalnie, ponieważ od tego zależy nie tylko odporność narzędzi, ale także bezpieczeństwo pracy osób z nich korzystających.

O czym musisz pamiętać?

Regeneracji często poddaje się narzędzia, które są niezastąpione w procesie produkcji. Wielu przedsiębiorców popełnia błąd i czeka z wysłaniem narzędzi do ich zepsucia. Warto zrobić to odrobinę szybciej – proces regeneracji będzie łatwiejszy, a co za tym idzie zajmie mniej czasu i nie zablokuje pracy Twojej firmy.

Weź także pod uwagę, że sama regeneracja może zając kilka do kilkunastu dni, odpowiednio rozplanuj więc działania tak, aby w tym czasie zająć się procesami niewymagającymi użycia tych narzędzi.