W przemyśle dość szeroko stosuje się wszelkiego rodzaju elementy chwytające, które umożliwiają m.in. automatyzację procesów produkcyjnych i nie tylko. Rozbudowana oferta renomowanych producentów obejmuje kilka najważniejszych rodzajów chwytaków pneumatycznych. Świetnie sprawdzają się one nawet przy intensywnej eksploatacji, zapewniając doskonałą żywotność. Co konkretnie je wyróżnia?

Chwytanie przedmiotów o różnych kształtach

Zakłady produkcyjne i inne firmy działające w przemyśle nierzadko realizują procesy związane z koniecznością chwytania poszczególnych elementów przez maszyny. W ten sposób następuje automatyzacja czynności, co pozwala zwiększyć efektywność. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich chwytaków pneumatycznych dla przemysłu. Są one dopasowane do różnych urządzeń i maszyn – współpracują doskonale przede wszystkim z robotami oraz manipulatorami, gdzie zapewniają możliwość chwytania przedmiotów o zróżnicowanej charakterystyce.

Dobry chwytak pneumatyczny zapewni bowiem stabilność przy chwytaniu nawet kul czy tulei, poradzi sobie też przy pracach z płytami, wałkami lub elementami o niestandardowych wymiarach i kształtach. Tego typu chwytaki pneumatyczne znaleźć można w ofercie Gimatic Polska Sp. z o.o. – renomowanego producenta wyrobów związanych z automatyzacją przemysłu i nie tylko. Warto też wspomnieć, że chwytaki wysokiej jakości nadają się do chwytania przedmiotów zarówno metalowych, jak i np. gumowych, drewnianych lub nawet szklanych. Czym jeszcze się wyróżniają?

Prosta budowa, zaawansowane działanie

W procesach produkcyjnych lub innych czynnościach realizowanych w zakładach przemysłowych manipulowanie obiektami może doprowadzić do zmiany ich położenia. Jej uniemożliwienie jest bardzo istotne w transportowaniu przedmiotów, dlatego właśnie wykorzystuje się chwytaki pneumatyczne. Charakteryzują się one stosunkowo prostą budową, która w zależności od wyboru konkretnego typu chwytaka jest wyposażona w dodatkowe elementy.

Niewielkich rozmiarów konstrukcje zainstalowane na siłownikach mogą działać zarówno jedno-, jak i dwustronnie. Chwytaki pneumatyczne umożliwiają przenoszenie obiektów w każdym kierunku: w lewo, prawo, do przodu i do tyłu, a także w górę oraz w dół. Należy wyróżnić kilka najważniejszych typów chwytaków pneumatycznych dostępnych w ofercie renomowanych producentów. Najczęściej proponowane są chwytaki:

  • ·         kątowe,
  • ·         równoległe,
  • ·         magnetyczne.

Dzięki chwytakom pneumatycznym dla przemysłu można zatem zadbać o rozwój automatyzacji oraz robotyzacji procesów produkcyjnych. Warto nabyć je u renomowanego producenta – pozwoli to dopasować model do konkretnych maszyn technologicznych i potrzeb klienta.