Kleje anaerobowe mogą mieć różnorodne zastosowanie. Są to produkty bardzo cenione w inżynierii chemicznej i mechanice, ze względu na to, że  zmniejszają koszty produkcji, zwiększając jednocześnie niezawodność wytwarzanego sprzętu. To właśnie dzięki zastosowaniu klejów anaerobowych możliwa jest minimalizacja problemów gwarancyjnych, związanych ze zwrotem danego produktu przez klienta. Jakie jest działanie tych specyfików? Jakie właściwości ma klej anaerobowy?

Działanie kleju anaerobowego

Klej anaerobowy inaczej nazywany jest klejem beztlenowym. Charakteryzuje się bardzo ciekłą konsystencją i zaczyna działać w momencie odcięcia tlenu po połączeniu dwóch powierzchni. Niedobór tego pierwiastka powoduje bowiem utwardzanie się kleju. Ważne jednak, by jedna z powierzchni była wykonana z metalu, ponieważ metal pełni rolę katalizatora, który przyspiesza reakcję chemiczną. Jak informuje specjalista z firmy Chester Molecular- kleje beztlenowe cechują się szybkim działaniem. Wstępne łączenie następuje już po 15 minutach, a  spoina uzyskuje pełną trwałość po upływie około doby.  

Zastosowanie kleju anaerobowego

Klej beztlenowy stosuje się do uszczelniania i łączenia dwóch identycznych lub różnych metali – stali, mosiądzu czy nawet aluminium. Produkty tego typu można stosować także do spajania ze sobą metali ze szkłem, tworzywami sztucznymi lub gumą. Kleje anaerobowe najczęściej wykorzystywane są w elementach instalacji, które chcemy odpowiednio zabezpieczyć przed odkręcaniem lub poluzowaniem. Powszechnie jest także stosowanie kleju beztlenowego zamiast uszczelek. Preparaty te doskonale zapobiegają wyciekom wilgoci, gazów i cieczy. Zastosowanie klejów anaerobowych do napraw to duża oszczędność. W wielu przypadkach zastępuje kosztowne, mechaniczne osadzanie naprawianych elementów.

W jaki sposób aplikować klej anaerobowy?

Użycie kleju beztlenowego jest bardzo proste i nie wymaga doświadczenia. Trzeba jednak pamiętać, że łączone powierzchnie muszą być suche i odtłuszczone. Na jedną z nich nakładamy niewielką ilość preparatu, wystarczy kilka kropel. Wysokiej jakości produkty wyposażone są w aplikator, który ułatwia precyzyjne odmierzenie preparatu. Elementy, które chcemy zespolić z daną powierzchnią muszą być zamocowane ruchem obrotowym. Nie powinno się zamaczać ich całkowicie w kleju. Ruch obrotowy pozwala dobrze rozprowadzić preparat i zapewnia większą szczelność połączenia.

Jak przechowywać klej anaerobowy?

Klej beztlenowy powinno się przechowywać tylko w fabrycznym opakowaniu. Preparatu nie wolno przechowywać w obecności rozpuszczalników, zmywaczy , benzyny i innych środków chemicznych. Należy również zadbać o to, by powietrze zawsze miało dostęp do butelki lub tuby z klejem.