Jedną z najważniejszych instalacji jest wodna, dzięki której możliwe jest pobieranie wody oraz jej rozprowadzenie po całym obiekcie budowlanym. Jednak podczas montażu pojawia się kwestia, jakich rur użyć. Zgodnie z obowiązującymi normami wszystkie materiały instalacyjne, które mają bezpośredni kontakt z wodą muszą mieć świadectwo Państwowego Zakładu Higieny o dopuszczeniu do kontaktu z wodą pitną. Popularne są rury miedziane. Czym się one wyróżniają?

Miedziane rury do wody – dlaczego warto je wybrać?

Sporym zainteresowaniem cieszą się miedziane instalacje wodociągowe, które można prowadzić pod tynkiem, w bruzdach, w kanałach instalacyjnych lub po wierzchu ścian. Rury miedziane produkowane są ze stopu miedzi odtlenionej fosforem. Zawartość czystej miedzi to około 99,9%. Takie rury wyróżniają się trzema stanami twardości, którymi są stan twardy, półtwardy oraz miękki. Do stworzenia miedzianej instalacji wodnej używa się twarde rury, których średnica to DN 15-42 mm.

Rury miedziane do wody, które znajdziemy w asortymencie firmy Nibco z Łodzi, wyróżniają się właściwościami bakteriostatycznymi, dzięki czemu instalacje wodne z nich wykonane powinny stanowić zabezpieczenie przed bakterią Laginnella. Poza tym miedź jest dobrą barierą, której nie przekroczą trucizny i inne szkodliwe substancje. To oznacza, że zanieczyszczenia np. w postaci gazowej lub płynnej nie przenikną do wody, ani nie będą działać niekorzystne na rury. Instalacje miedziane są bardzo trwałe i wykazują odporność na działanie wysokiego ciśnienia oraz korozji. Należy jednak zaznaczyć, że właściwości te dotyczą właściwie zaprojektowanej i zamontowanej instalacji. Rury miedziane są też odporne na zmiany temperatury oraz promieniowanie ultrafioletowe, a sama instalacja nie wymaga modernizacji i przeprowadzania czynności konserwacyjnych.

Niewątpliwą zaletą instalacji wykonanych z rur miedzianych jest to, że można je utylizować, co oznacza, że nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Instalacje miedziane można testować bezpośrednio po zainstalowaniu przewodów, a prace montażowe nie stanowią większego problemu. Jest to możliwe np. dzięki wysokiej plastyczności rur, szczególnie w stanie miękkim, które można wyginać.

Jak łączy się rury miedziane?

Miedziane rury można łączyć na kilka sposobów, a podczas tej czynności przeprowadza się lutowanie miękkie i twarde, a także połączenia kielichowe i kapilarne. Oczywiście wszystkie te rodzaje połączeń muszą mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Miękkie lutowanie to proces, w którym rury są ze sobą łączone w temperaturze nieprzekraczającej 350 stopni Celsjusza, a wytrzymałość takiego łączenia zależy przede wszystkim od spoiwa na ścianie. Z kolei twarde lutowanie przebiega w wyższej temperaturze, a spoiwa zwykle występują w postaci drutów lub prętów. Kolejny sposób łączenia, czyli kielichowanie instalacji miedziowych, pozwala na połączenie dwóch miedzianych rur bez złączek dwukielichowych. Kielichy te są cylindryczne, współosiowe, a szczelina po wsunięciu rury nie może być mniejsza od 0,02 mm i większa od 0,3 mm w przypadku rur do średnicy 54 mm lub 0,4 przy średnicy rury powyżej 54 mm.