Proces, który ma na celu zabezpieczenie materiału stalowego przed korozją, czynnikami zewnętrznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi nosi nazwę galwanizacji. Jest bardzo popularny w przemyśle i wykorzystywany w różnych branżach. Poznaj, na czym dokładnie polega jego przebieg w zakładzie Gal-Stan.

Czym jest galwanizacja materiałów stalowych?

Nanoszenie cienkiej powłoki antykorozyjnej na przedmiot wykonany z metalu, to jedna z podstawowych metod przygotowania go do użytku w przemyśle. Galwanizacja polega na włożeniu produktu do płynu elektrolitycznego, w którym zanurzone są także dwie elektrody. Podczas przepływu prądu tworzy się trwała warstwa, zazwyczaj z cynku lub miedzi.

Przed rozpoczęciem nanoszenia warstwy metalu przedmiot powinien być bardzo dobrze oczyszczony, aby powłoka była jednolita i nie ulegała uszkodzeniom w przyszłości. Istotne jest także odpowiednie dobranie parametrów prądu do danego metalu oraz substancji, z jakich składa się powlekane tworzywo.

Gdzie galwanizacja znajduje swoje zastosowanie?

Chcąc uzyskać niezwykle trwały materiał stalowy, poddaje się go galwanizacji na przykład w zakładzie Gal-Stan. Duże zastosowanie proces ma wszędzie tam, gdzie niezbędne są konstrukcje nieulegające korozji na wskutek wysokiej wilgotności powietrza.

W fabrykach, przemyśle oraz budownictwie stosuje się elementy ocynkowane, tak aby przedłużyć ich jakość i uzyskać wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.