Wiele maszyn i układów, w które są one wyposażone, podczas pracy wymagają określenia parametrów fizycznych. Dzięki odczytom z rozmaitych urządzeń pomiarowych dowiadujemy się, czy uzyskiwane wartości są prawidłowe i czy zapewnią odpowiednie funkcjonowanie maszyny. Jednym z takich urządzeń pomiarowych jest manometr. Czym jest to narzędzie, jak działa i jakie jest jego zastosowanie? Szeroki wybór manometrów znajdziemy w ofercie firmy Baza Augustyniak i Błażek.

Manometr – czym jest i jak działa?

Urządzeniem pomiarowym, które stosuje się do mierzenia ciśnienia jest barometr. Nieco innym sprzętem jest manometr. Urządzenie to wykorzystuje się do określania poziomu ciśnienia w urządzeniu względem ciśnienia otoczenia. Dzięki manometrowi możliwe jest określenie różnicy między ciśnieniem atmosferycznym a tym, które panuje w układzie badanym. Manometry stosuje się w rozmaitych dziedzinach i w różnych branżach. Powszechnie stosuje się je między innymi w:

  • ciepłownictwie,

  • rolnictwie,

  • hydraulice siłowej,

  • przemyśle spożywczym,

  • wodociągach,

  • energetyce cieplnej.

Mimo że manometry muszą być bardzo czułe i precyzyjne, zasada działania tych urządzeń nie jest skomplikowana. Wyjaśnić to można na przykładzie najbardziej znanego manometru cieczowego. Jego ramiona częściowo zostają wypełnione cieczą. Następnie koniec jednej rurki poddawany jest ciśnieniu zewnętrznemu, z kolei koniec drugiej rurki pozostaje wewnątrz układu pomiarowego.

Podstawowe rodzaje manometrów

Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów manometrów. Najczęściej dzieli się je, biorąc pod uwagę ich konstrukcję. W takich sytuacji wyróżnia się:

  • manometry membranowe,

  • manometry z rurką Bourdona,

  • manometry puszkowe.

Manometr membranowy złożony jest z okrągłych, zwiniętych membran, które są zaciśnięte między krawędziami dwóch kołnierzy. Membrany te poddawane są ciśnieniu działającemu na jedną stronę przepony. Wszelkie powstałe odkształcenia oznaczają pomiar ciśnienia. Takie manometry mogą być stosowane do pracy z dużymi przeciążeniami. Manometr z rurką Bourdona posiada rurkę o owalnym przekroju, jednakże napierające na jej wnętrze ciśnienie powoduje jej zaokrąglenie. Rurka wygina się pod wpływem naprężenia pierścienia, a jej końcówka wykonuje ruch, który działa na wskazówkę, która pokazuje wartość ciśnienia. Urządzenia tego typu stosuje się do pomiarów układów nieprzekraczających 6 barów. Do mierzenia ciśnienia gazów o niewielkiej sile wykorzystuje się manometry puszkowe, które znajdziemy w ofercie firmy Baza Augustyniak i Błażek. Składają się one z dwóch membran, które są złożone i połączone ze sobą na całej długości obwodu. Ciśnienie działa na wewnętrzną ich stronę, a ruch, który powstaje odzwierciedla wskaźnik.

Oprócz wymienionych rodzajów manometrów spotyka się także inne urządzenia pomiarowe. Tymi mogą być np. ciśnieniomierze dzwonowe, hydrostatyczne, tłokowe, przemysłowy, glicerynowe czy też elektryczne.

Armatura regulacyjna i pomiarowa w ofercie firmy Baza Augustyniak i Błażek

Oprócz manometrów w ofercie firmy Baza Augustyniak i Błażek znajdują się między innymi: zawory regulacyjne, termometry, sterowniki do pomp czy termostaty.

Termostaty to urządzenia regulujące temperaturę. Mają zastosowanie w różnych branżach, takich jak przemysł chemiczny, farmaceutyczny czy spożywczy. Są również stosowane w każdym domu do kontrolowania temperatury w piecach, klimatyzacjach, lodówkach czy zamrażarkach. Działają na zasadzie wykrywania temperatury i regulacji pracy urządzenia grzewczego lub chłodzącego w celu utrzymania zadanej wartości temperatury.

Natomiast sterowniki do pomp to urządzenia elektroniczne, które służą do zarządzania pracą pomp. Ich funkcją jest kontrolowanie i regulacja prędkości, ciśnienia oraz przepływu płynów, co pozwala na zoptymalizowanie pracy pompy oraz zapewnienie maksymalnej wydajności przy minimalnym zużyciu energii. Sterowniki do pomp stosowane są w różnego typu instalacjach, takich jak np. instalacje wodno-kanalizacyjne, klimatyzacyjne czy też w basenach. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie precyzyjnego sterowania pracą pomp i zapewnienie odpowiedniego natężenia przepływu bez ryzyka przeciążenia układu.