Budując dom, czy wyposażając w układ ogrzewania i w grzejniki nowoczesny apartament inwestorzy powinni szukać rozwiązań wygodnych w użytkowaniu, bezawaryjnych, proekologicznych i energooszczędnych. Warto również zwrócić uwagę na estetykę danych sieci. Jakim typem ogrzewania warto się zatem zainteresować? Dzisiaj poleca się między innymi to w wersji akumulacyjnej. To z nim stworzysz przyjemny dom ze zdrowym mikroklimatem!

Ogrzewanie akumulacyjne – dobierz odpowiedni piec

Przy tzw. ogrzewaniu akumulacyjnym wykorzystywane są nowoczesne piece akumulacyjne, które są podłączone do energii elektrycznej. Praca tych urządzeń jest zaś innowacyjna dlatego, że sprzęt pracuje w dwóch następujących po sobie cyklach. Pierwszym z nich jest faza ładowania, a drugim rozładowania. Przy tzw. ładowaniu piec akumulacyjny pobiera oraz przede wszystkim magazynuje energię elektryczną w okresach, w których panuje tańsza taryfa gwarantowana przez dostawcę zewnętrznego. Mowa najczęściej o kilku godzinach nocnych. To dzięki temu urządzenie „kupuje” energię po najniższej cenie i przechowuje ją by wykorzystać w procesie rozładowania. Tu mamy do czynienia z procesem przekazania ciepła zakumulowanego w piecu do pomieszczenia. Technologia taka jest zatem wysoce inteligentna, kalibrowalna i zautomatyzowana, pozwalając na osiąganie wysokich oszczędności eksploatacyjnych. W przypadku wykorzystania tego typu ogrzewania, należy zwracać uwagę na taryfy G12 oraz G12w (najpopularniejsze taryfy zmienne wśród gospodarstw domowych w Polsce), przy których cena za kWh zmienia się w zależności od pory dnia.

Dlaczego warto interesować się piecami akumulacyjnymi?

Piece akumulacyjne i cała sieć ogrzewania w takim modelu są bardzo przyjazne środowisku. Podkreślić również warto to, że dzięki nim można uzyskać niesamowicie wysokie oszczędności grzewcze. Ciepło wytwarzane jest bowiem tylko tam, gdzie jest potrzebne, oraz w takich ilości, jaką Ty ustalisz! Komfort cieplny pomieszczeń jest przy tym związany z pełną automatyką i bezobsługową eksploatacją, idealną dla każdego, również dla osób starszych. Zaletą ogrzewania akumulacyjnego jest również niski koszt instalacji systemu grzewczego – nie trzeba posiadać pomieszczenia na kotłownię, miejsca na składowanie opału, czy nawet komina spalinowego ani dodatkowych przyłączy. Wszystko to przy dużej niezawodności pieców oraz ich niskiej awaryjności.

Jak wdrożyć tę technologię?

Aby wdrożyć technologię ogrzewania akumulacyjnego należy zgłosić się do specjalistycznych firm takich, jak Inwestycje Elektrotermia. To one przygotują właściwy projekt oraz przeprowadzą odpowiedni montaż, po wcześniejszym doborze danego pieca. Pamiętać przy tym jednak należy o tym, że jeśli chcesz wdrożyć ogrzewanie akumulacyjne przy budowie domu, powinieneś podjąć taką decyzję już przed stanem surowym zamkniętym. Nie będziesz musiał wtedy bowiem rozważać tworzenia odpowiednich przyłączeń i sieci – np. opartych o gaz, czy wodę.