Jeżeli chodzi o szybkość przesyłania danych, to wynalezienie światłowodu z pewnością można uznać za kamień milowy. To właśnie dzięki temu wynalazkowi coraz więcej osób na całym świecie zyskuje dostęp do technologii, którą jeszcze do nie tak dawna uznawano jedynie za melodię przyszłości. Z jakimi zatem informacjami na jej temat warto się zapoznać i jakie są jej najistotniejsze zalety?

Światłowód, czyli co?

Bardzo skrótowo rzecz ujmując – światłowód to w zasadzie nic innego niż przezroczyste włókno szklane z domieszką tworzyw sztucznych. Przesyłanie danych odbywa się tutaj za pomocą fali światła widzialnego. Dzięki takiemu projektowi oraz wykonaniu przewody światłowodowe charakteryzują się wieloma interesującymi zaletami. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, nieograniczonej możliwości przesyłania danych z zawrotną prędkością, a także o stabilności połączenia, która w zasadzie wyklucza możliwość pojawienia się różnego rodzaju zakłóceń.

To niezwykle istotne. Dla przykładu klienci, którzy w swoim domu korzystają np. z Internetu światłowodowego, nie są narażeni na uciążliwe i często irytujące spadki prędkości połączenia. Co ważne, łącze światłowodowe z powodzeniem może być wykorzystane nie tylko do przesyłu danych internetowych, ale także wysokiej jakości sygnału telefonicznego oraz telewizyjnego – w tym w rozdzielczości 4K. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie jest zastosowanie światłowodu?

Ilość zalet, jakimi cechują się przewody światłowodowe, sprawia, że mamy tutaj do czynienia z technologią o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Co to jednak oznacza z praktycznego punktu widzenia? Światłowód wykorzystywany jest m.in. w telekomunikacji, czujnikach wymagających stabilnej transmisji sygnału czy w oświetleniu. Czy to wszystko? Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Fibrex, warto zwrócić szczególną uwagę na to, co czeka nas w przyszłości. Sieć światłowodowa z roku na rok rośnie w siłę. Nic również nie wskazuje na to, aby taki stan rzeczy miał ulec zmianom.

Klienci oczekują coraz szybszej transmisji danych ze względu na wysokie obciążenie łącza – i nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego. W ciągu najbliższych kilkunastu lat popularność chmury internetowej dotrze do coraz większej liczby użytkowników, co dodatkowo obciąży dostępne łącza. Prędkość światłowodu oraz możliwość dostarczenia go bezpośrednio do domu klienta pozwala m.in. na komfortowe korzystanie z serwisów streamingowych. W zastosowaniach biznesowych stabilność światłowodu sprawdza się przy tworzeniu kopii zapasowych na serwery zewnętrzne.