Rozwój technologii dotyczy niemalże wszystkich branż, a szczególnie tych przemysłowych. W systemach automatyki i energetyki wykorzystuje się obecnie mnóstwo urządzeń, których zastosowanie ma na celu zwiększenie wydajności i ułatwienie pracy. Jednym z takich urządzeń jest szafa sterownicza. Główne zadanie, do jakiego jest używana to nadzorowanie pracy innych sprzętów, instalacji i podzespołów. Co mówią o tym eksperci z firmy Automatyka Przemysłowa - Szach Technik? Czym dokładnie jest szafa sterownicza, jak jest zbudowana i do czego służy?

Szafa sterownicza – co to takiego i jakie są jej główne rodzaje?

Szafa sterownicza stanowi formę zabudowy aparatury sterowniczej, zabezpieczającej i rozdzielczej. Szafa taka może być złożona ze standardowych lub niestandardowych urządzeń, podzespołów i modułów, a ich właściwie połączenie oraz konfiguracja sprawia, e funkcjonowanie wszystkich sprzętów i instalacji jest łatwiejsze. Jak mówi specjalista z  tej branży z firmy Automatyka Przemysłowa - Szach Technik, elementy znajdujące się we wnętrzu szafy sterowniczej pozwalają na kierowanie pracą rozmaitych urządzeń. Tymi przykładowo mogą być wentylatory i maszyny przemysłowe.

Standardowe szafy sterownicze mają metalową obudowę, której forma jest pojedyncza, aczkolwiek występują także szafy rozbudowane. Za taką uznaje się sterowniczą szafę ramową, która złożona jest z kilku oddzielnych elementów. Warto podkreślić, że każda część może samodzielnie być wykorzystywana jako pojedyncza szafa. Gdy zestawimy ze sobą kilka takich modułów, wówczas uzyskamy lepsze możliwości użytkowe. Nieco inaczej wygląda szafa rozdzielcza. Wykorzystuje się ją do rozdzielania instalacji, a jej specyfikacja montażowa zwykle dostosowywana jest do warunków, w jakich pracuje. Innym rodzajem jest szafa sterownicza zasilająco-sterująca. Takie obudowy mogą być wykorzystywane zarówno do sterowania, jak i zasilania instalacji.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się szafy sterownicze?

Szafy sterownicze mają na celu zabezpieczenie tego, co znajduje się w ich wnętrzu przed rozmaitymi czynnikami, a także przed ingerencją osób trzecich. Ponadto dzięki nim zyskujemy łatwiejszy dostęp do poszczególnych urządzeń i instalacji. Szafy umożliwiają włączanie oraz wyłączanie wszelkich sprzętów i układów, jakie się w nich znajdują. Dodatkowo dzięki nim można regulować natężenie i częstotliwość pracy poszczególnych urządzeń.

Szafy sterownicze znajdziemy niemalże w każdym zakładzie przemysłowym i używa się ich do sterowania maszynami, a także ich regulowania, wykonywania pomiarów oraz kontrolowania ich pracy. Dzięki szafom sterowniczym możliwe jest uporządkowanie aparatury zakładu przemysłowego. To wcale nie jest takie proste, ponieważ taka aparatura składa się między innymi z urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także elementów pneumatycznych i elektromechanicznych. Wszystkie te urządzenia mają rozmaite parametry i funkcje. Aby możliwe było uporządkowanie ich pracy, w szafach sterowniczych wykorzystuje się podzespoły wejściowe i wyjściowe. Oprócz nich sterowanie konkretnym urządzeniem możliwe jest dzięki zegarom pomiarowym, licznikom, sygnalizatorom czy kontrolkom.

Komu zlecić budowę szaf sterowniczych?

Firma Automatyka Przemysłowa - Szach Technik zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem oraz serwisowaniem systemów automatyki przemysłowej. Specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań dla różnych branż, takich jak energetyka czy przemysł spożywczy. Zespół firmy składa się z doświadczonych inżynierów oraz techników, którzy posiadają szeroką wiedzę i umiejętności w dziedzinie automatyki przemysłowej.

Automatyka Przemysłowa - Szach Technik oferuje kompleksowe podejście do projektowania oraz implementacji systemów, dzięki czemu klienci mogą mieć pewność, że ich potrzeby zostaną w pełni zrealizowane. Specjaliści wykonują szafy sterownicze na podstawie własnych projektów lub na zlecenie, z projektów powierzonych przez klienta. Firma stawia na transparentność w relacjach z klientami oraz terminowość wykonywanych zleceń.