Najchętniej kupujemy meble wytwarzane z drewna, ponieważ są trwałe, wytrzymałe i doskonale się prezentują. Wpływają też na klimat domu czy mieszkania, bo są ekologiczne. Ten naturalny surowiec jest wykorzystywany w aranżacjach wnętrz i jako materiał budowlany. Zanim jednak trafi do produkcji, musi przejść wiele procesów w tartaku, takich jak: obróbka, rozpiłowanie, suszenie oraz impregnacja. 

Co to jest tarcica?

Drzewa ścięte dostarczane są do tartaku i poddawane obróbkom, by mogły zostać wykorzystane jako materiał budowlany lub stolarski. Surowiec podlega procesom przetarcia za pomocą traka, w wyniku czego zostaje rozpiłowane na mniejsze elementy, i w ten sposób powstaje tarcica. Tworzywa można wówczas użyć w dowolnych celach, w zależności od rodzaju drewna. Wytwarzane są: deski, bale, listwy, łaty, kantówki, krokwie, murłaty; kontrłaty, podbitki, belki itp. Tartak Drew-Sęk PPH s.c. przygotowuje materię na różne sposoby, poddając ją wielu zabiegom, m.in. suszeniu oraz impregnowaniu. Surowiec zachowuje swoje właściwości i nie ulega odkształceniom, kiedy jest odpowiednio przechowywany. Musi być zatem składowany, w miejscu, gdzie ma zapewniony przepływ powietrza i odpowiednią temperaturę.

Jaka tarcica jest wykorzystywana do produkcji mebli?

Do wytwarzania mebli stosowane są gatunki liściaste: dęby, buki, jesiony, brzozy. Z tego względu, że są wytrzymałe. Musimy mieć również świadomość, że każdy rodzaj drewna ma inne właściwości, które decydują o zachowaniu materiału i jego odporności na wilgoć. Meble wytwarzane z tarcicy liściastej prezentują się doskonale, a do tego mają wieloletnią trwałość. Dębowa wykorzystywana jest do produkcji wyposażenia oraz schodów, podłóg, balustrad i poręczy. Natomiast bukowa, używana jest jako drewno budowlane i konstrukcyjne oraz przy aranżacjach wnętrz. Wspomniane gatunki nadają pomieszczeniom i budynkom szczególnego charakteru. Dziś coraz popularniejsze są domy z naturalnego surowca, które są tańsze niż murowane i powstają w kilka miesięcy.