Ze względu na swoje zastosowanie, drewno konstrukcyjne musi odznaczać się pewnym wysoce pożądanym szeregiem zalet. Zanim więc zdecydujemy się na zakup drewna konstrukcyjnego z konkretnego źródła, dobrze będzie stosownie upewnić się co do jego jakości. W tym celu, zapraszamy do poniższego wpisu, w którym to przedstawiamy najbardziej przydatne związane z tym informacje.

Kilka podstaw

Na początek, warto sobie wyjaśnić chociażby to, że drewno stanowi jeden ze zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych rodzajów surowców w różnego rodzaju pracach konstrukcyjnych. Wynika to z kilku dość istotnych zalet, spośród których warto wymienić chociażby łatwość w obróbce czy też niską masę. Co więcej, drewno konstrukcyjne odznacza się również trwałością, choć trzeba przy tym pamiętać, że wymaga ono zastosowania odpowiednio dopasowanej impregnacji w połączeniu z zabiegami konserwacyjnymi. Oprócz tego, mając do czynienia z drewnem konstrukcyjnym na pewno dobrze będzie wspomnieć również o fakcie, że odznacza się ono w zdecydowanej większości przypadków dość atrakcyjną ceną, a jak wiadomo, tego typu czynnik często decyduje ostatecznie o wyborze konkretnego materiału.

W związku z drewnem konstrukcyjnym trzeba dodatkowo wiedzieć, że musi ono spełniać pewne określone warunki. Jak bowiem można się łatwo domyślić, tylko wysokiej jakości materiał będzie mógł być wykorzystywany w celach realizacji zróżnicowanych projektów budowlanych. I tak, mając do czynienia z drewnem konstrukcyjnym musimy mieć pewność, że odznacza się ono połączeniem pełnej wytrzymałości wraz ze stabilnością. Z innych informacji, bardzo ważnym elementem w przypadku zakupu odpowiedniego drewna konstrukcyjnego będzie również to, z jaką zawartością wody w wykorzystywanym drewnie do realizacji projektu budowlanego mamy do czynienia - musimy bowiem stosować się do pewnych norm. W zależności od charakterystyki projektu budowlanego, będziemy musieli też dopasować rodzaj drewna.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Zanim przejdziemy do przedstawiania kolejnych informacji związanych z drewnem konstrukcyjnym, pragniemy nadmienić, że udało nam się je uzyskać dzięki konsultacji z fachowcami z tartaku Ligora zajmującego się między innymi produkcją oraz sprzedażą właśnie drewna konstrukcyjnego. Zatem, wracając jeszcze do poruszonej wyżej kwestii, w zależności od charakterystyki danej konstrukcji, w przypadku wznoszenia będziemy musieli postawić na drewno odznaczające się takimi parametrami, jak trwałość, odporność na zginanie, a także charakteryzującego się dużą sprężystością. Jeśli natomiast naszym celem jest budowa przydomowej altany lub tarasu, lepszym rozwiązaniem będzie postawić na nieco tańsze drewno o niższych parametrach wytrzymałościowych. Wszystko zależy więc od danej sytuacji.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć w związku z drewnem konstrukcyjnym jest zwrócenie uwagi na poszczególne gatunki drzew, jakie to są wykorzystywane do jego tworzenia. Jak łatwo się domyślić, drewno konstrukcyjne musi pochodzić z pewnych konkretnych gatunków drzew, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli zapewnić sobie odpowiednio dopasowane pod kątem zapotrzebowań danego projektu budowlanego parametry. W efekcie, wyróżnić możemy cztery główne gatunki drzew, jakie to są wykorzystywane do tworzenia drewna konstrukcyjnego. Do czynienia mamy tutaj zatem ze świerkiem, modrzewiem, jodłą oraz sosną.

To nie wszystko

Mając do czynienia z sosną, warto wiedzieć, że ten gatunek drzewa stanowi prawdopodobnie najczęściej wykorzystywaną bazę do tworzenia drewna konstrukcyjnego. Wynika to z faktu, że sosna odznacza się pewnym wysoce pożądanym szeregiem właściwości w postaci między innymi nie uleganiu wypaczeniu podczas procesu suszenia. Przy tym, sosna wymaga jednak głębokiej impregnacji. Popularny jest również świerk, która sprawdza się zarówno w przypadku konstrukcji, jak i prac wykończeniowych. Jeśli natomiast chodzi o modrzew, drewno pozyskane z tego gatunku drzewa wyróżnia przede wszystkim twardość. Jodła z kolei jest bardzo sprężysta.