Wraz z rozwojem firmy, musimy zadbać o to, aby rozbudowywać jej majątek. Na niego natomiast składają się też środki trwałe, czyli maszyny, sprzęty oraz  budynki. Podczas ich ewidencjonowania, ważna jest tak zwana wartość początkowa. Jednak po remoncie lub modernizacji, wartość początkowa ulega podwyższeniu. Czym zatem różni się remont od modernizacji i co bardziej opłaca się przedsiębiorcom?

Różnice między remontem, a modernizacją

Rozróżnienie między tymi dwoma terminami ma kluczowe znaczenie podczas rozliczenia podatkowego. Mają one bowiem zupełnie różne skutki podatkowe, a prawidłowe rozróżnienie wpływa na sposób księgowania poniesionych wydatków podczas prac. Chodzi głównie o ich zaliczenie do bezpośrednich lub pośrednich kosztów. Pomyłka może oznaczać poważne konsekwencje oraz stratę czasu.

Remont środka trwałego

Jeśli potraktujemy dane prace jako remont, trzeba odnieść się do prawa budowlanego. W nim przeczytamy, że remontem jest każde działanie, które służy przywróceniu stanu pierwotnego budynku. Możemy oczywiście przy okazji zmienić kolor ścian, jednak nasze działania mają na celu odświeżenie poszczególnych elementów budowli – nawet jeśli użyjemy do tego droższych materiałów niż pierwotnie.

Modernizacja środka trwałego

Modernizacja z definicji jest ulepszeniem, czyli wlicza się w nią przebudowa, rozbudowa, adaptacja oraz inne działania, które mają usprawnić budynek. Jednak to nie wszystko – o modernizacji mówimy również, gdy koszt operacji przekroczy dziesięć tysięcy złotych w danym roku podatkowym. Na skutek działań modernizacyjnych, pierwotna wartość środka trwałego, o której mówiliśmy wcześniej, znacząco wzrośnie. Jeśli zastanawiamy się, kto może przeprowadzić modernizację budowli należącej do naszej firmy, warto udać się z tym do specjalistów. Firma Rem-Invest Reszczyński Rafał dokona profesjonalnej modernizacji lub kompleksowego remontu, zależnie od życzenia klienta. 

Rozliczenie remontu, a modernizacji

Zgodnie z obecnymi przepisami, to co wydamy na remont, podlega odliczeniu bezpośredniemu. Księguje się jako bieżące wydatki i rozlicza tak samo, jak inne poniesione koszty. W przypadku modernizacji to, co wydamy, zostaje wliczone pośrednio w prowadzonych odpisach amortyzacyjnych. Jeśli natomiast nie przekroczymy dziesięciu tysięcy podczas modernizacji, rozliczamy ją tak samo, jak remont.