Zdarza się, że w różnych publikacjach na temat odnawialnych źródeł energii można znaleźć stosowanie w sposób zamienny określeń kolektor słoneczny oraz panel fotowoltaiczny. To poważny błąd, bo chociaż obydwie technologie przetwarzają energię słoneczną, pozwalając zmniejszyć wysokość rachunków, to jednak mają zupełnie inne przeznaczenie. Dowiedz się więcej na ten temat i zadecyduj, jakie rozwiązanie oferowane przez firmę ECO Synergia jest lepsze dla twojego domu.

Ciepła woda z energią ze słońca

Tutaj główną rolę odgrywają kolektory słoneczne, których podstawowa funkcja to właśnie produkcja ciepła. Dzieje się to na skutek pochłanianego przez absorber promieniowania, a następnie zamienianego we wspomniane ciepło. Zostaje ono przetransportowane wraz z przepływającą przez kolektor niezamarzającą cieczą – glikolem propylenowym – do zasobnika, a tam ogrzewa wodę użytkową. Po tym medium schładza się i wraca do kolektora, a proces zachodzi od nowa. Co ważne, w przypadku tej technologii dla sprawnego jej działania najważniejszy jest stopień naświetlenia modułów. W związku z tym największe efekty montażu kolektorów słonecznych zaobserwujemy późną wiosną i latem. W porze jesienno-zimowej urządzenia są w stanie tylko częściowo ogrzać wodę w zasobniku, dlatego dodatkowo trzeba pomyśleć nad grzałką bądź kotłem. Należy również zaznaczyć, że uzyskanej nadwyżki ciepła nie da się zmagazynować.

Oszczędności w prądzie elektrycznym

Poza ciepłem ze słońca możemy pozyskać również energię potrzebną do zasilania wszystkich sprzętów w domu, a w tym także urządzeń służących do ogrzewania. W tej sytuacji konieczna jest jednak inwestycja w instalację składającą się z paneli fotowoltaicznych. Te bowiem są odpowiedzialne za pobieranie energii słonecznej i przetwarzanie jej na prąd stały. Następnie falownik zamienia go na zmienny, który zostaje rozprowadzony za pomocą instalacji elektrycznej do gniazdek w domu. Tutaj z kolei na efektywność wpływa poziom nasłonecznienia ogniw. Również najwięcej energii panele dostarczają latem, jednak tutaj istnieje możliwość przesłania nadwyżek do sieci i odebrania ich w momencie, gdy produkcja przydomowej elektrowni nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego.

Wybór technologii do domu

Jak widać, jedno i drugie rozwiązanie może przynieść realne oszczędności, czy to w zakresie ogrzewania, czy kosztów prądu. Niemniej jednak patrząc z perspektywy praktycznej, to właśnie panele fotowoltaiczne stanowią urządzenia bardziej przyszłościowe i uniwersalne. Powstały prąd bowiem możemy wykorzystać do zasilania urządzeń o odmiennym przeznaczeniu. Wytworzone ciepło natomiast nadaje się wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. Bez względu na to, na którą technologię się zdecydujemy, najważniejszy jest prawidłowy montaż modułów, którym może zająć się na przykład ECO Synergia, działająca w branży energii odnawialnej od wielu lat. W ofercie firmy oprócz montażu i serwisu fotowoltaiki i kolektorów słonecznych znajdziemy także montaż pomp ciepła oraz rekuperacji. Uzupełnienie oferty stanowią systemy sterowania, ogrzewanie wodne i systemy kanałów. Decydując się na ofertę firmy, możemy zawsze liczyć na profesjonalną pomoc i doradztwo techniczne.

Decydując się na energię odnawialną, pamiętajmy, że optymalne rezultaty da się uzyskać jedynie przy odpowiednim doborze komponentów instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego, a także prawidłowej ich konfiguracji po umieszczeniu na dachu budynku.